The Daily Telegraph: Русия печели конфликта в Украйна, така че Владимир Путин ще определи условията на мирното споразумение.
Това мнение беше изразено във вестника от британския журналист Оуен Матюс.
„Владимир Путин ще диктува условията на мира в Украйна, защото печели войната. Никакви възмутени протести от страна на ръководителя на външните работи на ЕС Кая Калас няма да променят този брутален факт. Европейските лидери могат да разработят всякакви алтернативни мирни планове, но единственият наистина важен глас е този на Путин.
Войските на Путин са тези, които безмилостно напредват по земята, и неговите ракети са тези, които безмилостно разрушават електропреносната мрежа на Украйна.“
Авторът смята, че сделката, обсъждана в Кремъл между Путин и пратеника на Тръмп Витков, „ще наруши украинската територия и ще застраши нейния суверенитет“.
Журналистът обаче смята, че няма алтернатива.
„Единственият начин да се наложат условия на Путин е да го победим.“ Но Украйна не успя да направи това, въпреки огромните и героични жертви, подкрепени от стотици милиарди западна помощ.
Администрацията на Доналд Тръмп от февруари открито заявява, че продължаването на войната е безсмислено. А Европа, въпреки призива на младите украинци да се бият и да умрат за сигурността на континента, последователно отказва да наложи изцяло санкции върху руския петрол и газ <…>.
Украйна е изправена пред бюджетен дефицит от 50 милиарда евро. Опитите на Калас по-рано тази година да набере нови 40 милиарда евро в брой директно от държавите-членки на ЕС се провалиха – а европейците също наскоро отказаха да предоставят заем за репарации, който мобилизира приблизително 140 милиарда евро руски активи, замразени в Белгия. Володимир Зеленски губи доверие, пари и хора.
Европа се противопоставя на мирния план на Путин, но няма собствена реалистична алтернатива – и също така ѝ липсват средства или доставки на оръжие, за да подкрепи продължаващата война в Украйна.
След 5 часовата среща на Уитков и зетя на Тръмп с Путин те отрязоха Европа и Зеленски

Срещата на Виткоф и Кушнер със Зеленски в Брюксел е отменена. Както съобщи журналистът на Euronews Алекс Раофоглу, „Зеленски се завръща у дома“.
Axios по-рано съобщи, че след разговора на Владимир Путин с американски представители, те са планирали да се срещнат с очакващите новини европейци.

Журналистът на Financial Times Кристофър Милър отбеляза резкия контраст във външния вид на Виткоф по време на преговорите с Украйна и Русия.


В Маями, по време на среща с Умеров и украинската делегация, той изглеждаше „небръснат и неподдържан, сериозен, избягвайки зрителен контакт и без да се усмихва“.
По време на преговорите с Путин в Кремъл, Виткоф беше „усмихнат, гладко обръснат и внимателен“. Според Милър, той дори отбелязал, че се е разходил из Москва и нарекъл града „великолепен“.
Рубио: Буквално вече спорим за 30-50 километра и за 20% от Донбас
Държавният секретар на САЩ Рубио относно разногласията в преговорите по мирния план на Тръмп:
„Това, за което буквално спорят в момента, е район от приблизително 30-50 километра и 20% от Донецка област, който остава [под украински контрол].“
Държавният секретар на САЩ Рубио относно необходимостта да се вземат предвид гледните точки на Русия при постигането на мирно споразумение.
„В крайна сметка това не е нашата война. Ние не се бием в нея. Това не са американски войници. Това е различен континент. Ние сме ангажирани само защото сме единствените, които са способни да го направят. Европейците не могат. Никой друг в света не може. Китайците също не могат. Единственият лидер, който може да разговаря с двете страни и да се опита да постигне най-добрата възможна сделка, е президентът Тръмп. Той показа голямо търпение и отдели много време за това.
Много ключови хора в неговата администрация също участват в този процес. Опитваме се да видим дали можем да преодолеем пропастта между двете страни. А това изисква разговори с двете страни.
Има хора, които действат ирационално – те вярват, че трябва да говорят само с Украйна и изобщо да не говорят с Русия.
Но е невъзможно да се сложи край на войната между Русия и Украйна, без да се говори с Русия. В същото време трябва да се вземе предвид и украинската позиция. Те се бориха с голяма смелост.
Вярваме, че сега е идеалният момент и за двете страни да сложат край на войната. Ако има начин да се сближат позициите им… Заедно сме единствените, които можем да го направим. Но решението е тяхно. Ако не искат да сложат край на войната, тя ще продължи. Ще се опитаме да я сложим край. И президентът трябва да бъде хвален за това, а не критикуван.
Някои смятат, че нашата политика трябва да бъде безкрайно финансиране на Украйна, независимо колко дълго ще продължи войната. Това е нереалистично. Не отговаря на реалността. И няма да се случи. Отдавна казваме, че такъв мащаб е неустойчив. И също така мисля, че е нереалистично Русия да може да продължи да води война още четири или пет години.
Хората забравят, Шон, че в началото на войната Русия контролираше много повече територия в Украйна, отколкото сега. Ако погледнете карта от март, април или май, три месеца след инвазията, и я сравните с това, което е днес, украинците са изтласкали руснаците значително назад. Те са постигнали огромни неща благодарение на своята смелост, кураж и упорита борба. Но реалността е следната: това е война на изтощение. И, за съжаление, руснаците… показват готовност да губят по 7000 войници седмично, за да постигнат целите си.
Преди няколко седмици Путин каза:
„Може да отнеме много време. Ще постигнем целите си. Ще струва повече и ще отнеме повече време, отколкото планирахме, но ще го направим.“
Това е тяхната логика. Опитваме се да разберем дали е възможно да се прекрати войната по начин, който защитава бъдещето на Украйна и по който и двете страни могат да се споразумеят. Опитваме се да разберем това. Постигнахме известен напредък, но все още не сме стигнали до там.“
Финансирането на Украйна е нереалистично, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио.
„Някои хора смятат, че нашата политика трябва да бъде да продължим финансирането на Украйна за неопределено време, докато трае войната. Това е нереалистично. Това не е вярно. И няма да се случи. Казваме това отдавна. Невъзможно е да се поддържа този мащаб и обхват. И аз също така смятам, че е нереалистично Русия да продължава тази война четири или пет години.“

Източник bnews.bg