
Ето защо Борсиов се видя с човека, който наложи санкции на Пеевски по „Магнитски“
Водачът на ГЕРБ обясни, че с Валдис Домбровскис били състуденти…..
Вождътна ГЕРБ Бойко Борисов обсъдил с американска делегация „доста грешки“ от миналото, намеквайки за санкциите по „Магнитски“, наложени на някои политически лица у нас, сред които водачът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски и бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов. Лидерът на ГЕРБ говори традиционно пред репортери в Народното събрание.
Борисов първо обясни, че тази сутрин се срещнал с еврокомисаря Валдис Домбровскис. След което разкри: „Преди него беше Джим О’Брайън при мен заедно с една американска делегация. Обсъдихме доста работи от миналото, доста грешки, перспективи и съответно наблюдавахме и ние скандала между Тръмп и Мъск…“
Джим О’Брайън е Джеймс О’Брайън, който отговаряше за санкциите на САЩ по времето, когато бе санкциониран по закона „Магнитски“ и Делян Пеевски.
За днешната среща между него и Борисов бе публикувана информация и във фейсбук страницата на лидера на ГЕРБ. Там обаче не се споменава нищо за „Магнитски“ или за грешки от миналото. „Войната в Украйна, геополитическите напрежения в света, както и енергийната и информационната сигурност – това бяха основните акценти на срещата ми с бившия помощник-държавен секретар на САЩ Джим О’Брайън“, е цитиран Борисов във фейсбук страницата му.
„Подчертах пред О’Брайън, че България преминава през мащабна промяна в енергийния сектор. Трите правителства на ГЕРБ положихме мащабен комплекс от усилия за диверсифициране на енергийните източници на страната. България вече не зависи единствено от руския нефт и газ. Освен това страната ни вече е ключова транзитна точка в преноса на газ за Европа, като осигуряваме около 30% от доставките на Стария континент„, заявява още лидерът на ГЕРБ.
Повече тук:
Миналия месец Пеевски спомена Джим О’Брайън в негативен контекст. Повод бе законопроектът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) за прилагане на санкциите по „Магнитски“ и у нас. „Техният приятел Джим О’Брайън го няма вече в Държавния департамент и санкции няма да има, поръчани от Иво Прокопиев“, каза тогава водачът на ДПС-НН.
Той и Бойко Борисов налагат тезата, че санкциите по „Магнитски“ са по некоректни „доноси“. През април, за да оправдае подкрепата за правителството от ДПС-Ново начало, Борисов изненадващо каза: „Той (Делян Пеевски – б.р.) не е санкциониран за корупция“.
„Как да не е“, попитаха тогава изумено репортери. Борисов обаче бе категоричен: „Ами ей така, не е. Ще дойде време и за него, и за Владислав Горанов, ще излезе истината, както излезе вчера в Унгария. Ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне. За Горанов мога да твърдя, че е по доноси.“
Ден по-рано Съединените щати бяха отменили санкциите, наложени през януари на ръководителя на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан, Антал Роган, заради обвинения в корупция.
Изглежда, такава е надеждата и на Бойко Борисов, или може би той поне демонстрира това за пред Делян Пеевски, който обаче е санкциониран и от Великобритания.
Иначе Джим О’Брайън не е ясно като какъв точно е бил при Борисов днес и каква е била американската делегация с него. Той вече не отговаря за санкциите на САЩ.
Mignews.info