Тръмп е на път да излезе сух от водата и да спечели Китайската война с митата!

Голямата новина от днес е, че САЩ и Китай са постигнали краткосрочно споразумение относно търговията.

Съгласили са се значително да свалят митата помежду си за следващите три месеца. Забележете обаче на какво конкретно са се съгласили, според медиите:

Китай ще намали митата върху вноса от САЩ от 125% на 10%.
САЩ ще намали митата върху вноса от Китай от 145% на 30%.

Тоест, дори след тази договорка САЩ ще продължи да налага три пъти по-висока митническа ставка в сравнение с Китай. Къде са сега всички разбирачи, които повтаряха как Тръмп неизбежно „ще клекне“? Не ми изглежда американската страна да е тази, която „кляка“.

От началото на април се нагледахме на безброй смели прогнози как Китай неизбежно ще спечели търговската война и САЩ едва ли не няма шанс. Без никаква логическа обосновка, макар че още тогава имаше признаци, че именно китайската страна е тази, която се притеснява повече от по-нататъшна ескалация.

Неслучайно повтарях – държавите с големи експортни излишъци като Китай са тези в по-уязвима позиция в случай на търговска война. Особено в по-дългосрочен план. Ако някой ви казва нещо друго той просто не разбира за какво говори (или лъже).

Поздрави и за всички дисциплинирани инвеститори, които имаха силни нерви и купиха когато борсите (особено американските) се сринаха преди месец. Наслаждавайте се на заслужената си печалба, която само за броени седмици вече е много солидна.

Отвъд капиталовите пазари, споразумението има импликации и за общата икономическа ситуация в САЩ. Много хора доста смело предвиждаха сигурна рецесия. Интересно ми е дали биха препотвърдили своята прогноза сега.

Това споразумение, разбира се, е само началото. Тепърва ще се водят още преговори. Те могат да се объркат, но не изглежда да започват зле за Вашингтон.

Георги Вулджев, икономист, фейсбук

Източник bnews.bg