Вкупом излишните ни депутати със 7872 лв. заплати! За какво?

7872 лв. получават вече депутатите. Същите, които се бутат, блъскат, дърпат за вратовръзките. Ругаят се и се плюят. Мразят се. Внасят проектозакони, но след това дори не влизат в залата да ги защитят.

Трудно е да се изреди какво смислено са свършили, но пък е ясно, че страната не върви на добре. На много от тях не им знаем имената. Други втрещяват с елементарните си изказвания и идеи, с популизма, бедния речников фонд, неадекватното поведение. Пътуват със служебни коли, ползват се с куп привилегии, обсипват жени и любовници с подаръци. И за всичко това ги възнаграждаваме със 7872 лв. заплата.

Иначе всичко е законно. Месечното им възнаграждение се определя от средната заплата. Народните избраници получават три средни за страната работни заплати, като към тях се добавят проценти за участия в комисии и ръководни постове.
Според последните данни, представени от НСИ, средномесечната заплата в обществения сектор през декември е 2624 лв. Така заплатата на депутатите се изчислява по следния начин: 2624 лв. х 3 и сумата, която народните представители ще получават, е 7872 лв. Ако народният представител има докторска степен, тази сума се увеличава с още 5%.

За предишното тримесечие сумата е била 7080 лв. (2360 лв. средномесечно възнаграждение в обществения сектор за септември – последния месец от предходното тримесечие, умножена по 3). Така народните представители ще получават близо 800 лв. повече към основното си възнаграждение.

Заплатите на премиера, на председателя на Народното събрание и президента се изчисляват на базата на депутатските заплати. Така те също са актуализирани.
Според Правилника на парламента председателят на Народното събрание получава месечно възнаграждение с 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение, заместник-председателите на Народното събрание – с 45 на сто, председателите на парламентарните комисии и председателите на парламентарните групи – с 35 на сто, заместник-председателите на комисии – с 25 на сто, членовете на постоянна комисия – с 15 на сто, и секретарите на Народното събрание – с 10 на сто.

Ето как може да живееш луксозно, дори да не си свършил работа за пет стотинки. Няма нищо лошо депутатите да са сред най-богатите хора в държавата – нали уж са политическият елит на обществото, пък и не бива да се изкушават от неприлични предложения. Проблемът е, че не вършат нищо смислено, влошават дереджето на сънародниците си и въобще не им пука как живеят другите. Немалка част от тях са оплетени в корупционни практики, лобират за закони с личен интерес, огромна част от тях са милионери, живеят в имения, почиват на екзотични дестинации, пият отбрано шампанско, пазаруват от престижни бутици. Фирмите им са прехвърлени на роднини и близки, некоректните практики са старателно прикрити, а те уж са наши слуги.
На тази очевидна несправедливост трябва да се сложи край. Социалната ножица навсякъде се разтваря широко, по света се надигат крайнолеви и крайнодесни движения. Политическият цинизъм е толкова дразнещ, че елитите навсякъде са дискредитирани. В Америка Тръмп развъртя метлата и подхвана драстични съкращения в администрацията, настоява за икономии и строг контрол на неправителствените организации. Дали ще си изпълни плана за възраждане на страната, е рано да се каже. Европа крета на опашката на икономиката и развитието на технологиите, а лидерите й дори не са поканени на мирните преговори за Украйна.
Ние пък сме накрая и на тази опашка. Едва бе създадено редовно правителство, но почти по нищо не личи, че то работи. Реформите са мираж. Хората бойкотират високите цени на хранителните стоки, съдебната система е дискредитирана, здравеопазването и образованието се раздират от скандали. Дори театрите бяха източени от директори и частни продуценти, но виновниците все още не са наказани. Най-вероятно няма и да бъдат.

На целия този фон депутатите си вдигат заплатите, макар и по правилата, които сами са гласували. Не само е нечестно, но и цинично. Начинът, по който се изчисляват възнагражденията им, трябва да бъде променен. Но как ще стане това? Нали сами трябва да си гласуват намалението.

И понеже това няма да се случи, поне да се определи някакъв таван на заплатите им. Като на хранителните стоки. Не че между продуктите в магазините и онези в парламента може да се сложи знак за равенство. Защото без едните не можем, другите вкупом са излишни.

Източник: https://filternews.bg/

Bairak.bg