След като изпадна в транспортна блокада и в истински хаос София е пред криза с боклука и пред спиране на последния обществен транспорт – метрото. Две от фирмите плашат буквално от другия понеделник да спрат да извозват боклука на половината столица. Борисов и Пеевски, които управляват в Столичния общински съвет, вече явно подканват кмета Терзиев да мята оставката и да се прибира вкъщи. Както казва Пеевски, “управлението на пуделите скоро трябва да свърши”.
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май. Това предупредиха две от почистващите фирми – „ЗАУБА“ ЕАД и ДЗЗД „Грийн Партнърс-БКС“, на които Столичната община дължи близо 9 млн. лв., съобщиха те в прессъобщение до медиите.
В случай на продължаване на неизплащане от страна на Столична община на сумите по издадените от нас фактури за свършена работа от декември 2024 г. насам, считано от 19 май „Зауба“ ЕАД и ДЗЗД „Грийн Партнърс -БКС“ преустановяват дейностите по услугата събиране и транспортиране на отпадъци, почистване и поддържане на улици и места за обществено ползване на територията на Столична община в столичните райони „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Надежда“, „Сердика“, „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“.
„Извършената работа е приета без забележки и възражения от страна на възложителя. Въпреки неколкократните писмени уведомления от наша страна, както и проведените редица разговори с представители на общината, заемащи различни длъжности, включително с такива на ръководни постове, от никого не бе поет ангажимент, касаещ изплащането на задълженията към двете фирми, посочват те в позицията до медиите.
Забавянето от страна на Столична община за заплащане на дължимите суми води до непосилни затруднения за двете дружества във връзка с изплащането на дължимите трудови възнаграждения на работниците, осигуровки, данъци и пътни такси, както и за посрещане на всички други разходи към доставчици и контрагенти, за консумативи, техника, материали и т.н.“, посочват още от фирмите.
Общо средствата за дейностите по събиране, извозване и обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, проектиране и изграждане на нови инсталации, както и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване за 2025 г., са в размер на 302 192 935 лева.
Транспортната блокада става колапс със спирането на метрото от синдикатите
Синдикатите подготвят стачни действия и в метрото, ако липсата на разбирателство с ръководството на Столична община продължава. Това обяви председателят на Федерацията на транспортните работници в КТ „Подкрепа“ Иван Кирилов, цитиран от БНР.
„Днес започваме и водим подготовка от утре да се спре и метрото, да не разграничават Метрополитена от градския транспорт. Ние сме едно цяло“, коментира той.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков също коментира възможността и служителите в метрото в София да спрат работа, като според него това е част от натиска, който се оказва върху кмета Васил Терзиев.
За втори ден наземния градски транспорт в столицата е блокиран от стачните действия на синдикатите, като работи единствено метрото. Засега от „Метрополитен“ са категорични, че метрото няма да прекъсва движението си.
Оттам посочиха още, че за днешния ден Метрополитен“ ЕАД ще пуснедопълнително влакове по Линии М1, М2, М4 и М3.
Източник bnews.bg