Извънредно в BNEWS! Ахмед Доган пое оперативно ДПС начело на Председателски съвет и изолира с байпас Джевдет Чакъров!

Формалният председател на ДПС Джевдет Чакъров дори не е споменат поименно в съобщението на Пресцентъра на ДПС. Това е важен нюанс, който носи новина. Новината е, че Доган се завръща начело на оперативното ръководство на Движението. Т.н. председателски съвет изглежда ще стои над ЦОБ и между формалния председател и лидера Доган. Вътре е соченият за бъдещ председател Илхан Кючюк, който оглавява Правната комисия в Брюксел – това е основната комисия в Европарламента.

Източници от ДПС посочиха, че Чакъров остава формално на поста заради съдебните битки с Делян Пеевски. Ахмед Доган се завръща в критичен момент, когато Пеевски взе надмощие в битката за марката и структурите и забуха с бухалките си кметовете на ДПС и дори започна да дърпа част от тях. За трансферите съдействали заскулисно ДАНС и Прокуратурата. Носят се слухове, че скоро Правителството на Желязков ще отнеме и Централата на Движението.

Във връзка с процесите по модернизация и засилване на организационния капацитет на Движението за права и свободи, с решение на Централното оперативно бюро (ЦОБ) бе създаден Председателски съвет.

Състав на Председателския съвет:

  1. Хасан Азис
  2. Илхан Кючюк
  3. Севим Али
  4. Хайри Садъков
  5. Димитър Николов
  6. Танер Али
  7. Танзер Юсеинов

Основната задача на новосъздадения орган е да подпомага дейността на Председателя и Централното оперативно бюро, като осигурява по-висока степен на координация, стратегическо планиране и устойчиво развитие на партийната структура в условията на предстояща реформа.

Председателският съвет ще се ръководи от почетния председател на ДПС – д-р Ахмед Доган, чиято визионерска роля продължава да бъде фундамент за идентичността и развитието на Движението.

ДПС заявява своята решимост за промяна, диалог и отговорност към гражданите – в името на ефективно и прозрачно управление, основано на демократични ценности.

Преди месец младежките структури на ДПС поискаха Доган да се завърне в оперативната политика и да поеме юздите на партията, която създаде. Старото ръководство и това на ПГ на ДПС-ДПС плащат цената на прибързаното и недообмислено решение да подкрепят кабинета Желязков преди Нова година. Този кабинет бе създаден с гласовете на 19-те депутати от ПГ на Доган, но реално се оказа кабинет на Новото начало и обслужва Пеевски. Самите коалиционни партньори в прав текст твърдяха, че получават подкрепа от ДПС-ДПС, за да им пазят депутатските имунитети. Имаше намеци за бизнес интереси. Агонията с ДПС-ДПС вътре продължи повече от 3 месеца и накрая завърши с напускане на властта и осветяването на Пеевски в нея.

Източник bnews.bg