Бюджет 2026 е Акция “Светлина” за правителството на Румен Радев

Бюджетът на първо четене

  1. С дефицит от 5,7% за първи път от 2020 г. насам (от влизането в ЕРМ 2) имаме истинско показване на реалната дупка във фиска.

„Тайният украински град“ в бюджета се официализира.

  1. Очевидно имаме свиване на дефицита с 1,7 п.п. спрямо траекторията, която Гълъб Донев обяви преди няколко седмици.

Това е добре, но аз очаквах повече.

Значително по-голямо свиване още през 2026 г. с много по-агресивни мерки за освобождаване на държавни служители, например.

  1. В този ред на мисли – можеше да се почне с масово освобождаване на ръководни кадри в институциите, които създадоха дефицита, лъжеха и криеха.

Това са НСИ, БНБ, МФ и Фискален съвет. Тези хора са още там и взимат космически заплати.

  1. Плащането на осигуровки от държавните служители е правилна стъпка – можеше да не бъдат компенсирани до нетно запазване на дохода, но дори така на практика ще им се замразят заплатите до 2028 г. поне.
  2. Инфлацията играе важна и необявена роля в бюджета – високата инфлация ще свърши най-много работа за консолидация на бюджета.

Цените са нагоре с тях и приходите от ДДС и акцизи. Особено ако се запазят разходите в номинално изражение.

  1. Ключовите решения в такава обстановка ще бъдат кои разходи да се индексират с инфлацията и кои – не.

Очевидно пенсиите ще се индексират, а заплатите в публичния сектор (надявам се) – не.

Стои обаче въпросът за много други големи разходни пера – напр. здравеопазване. Важи и за малки – напр. ваучерите за храна, които също се обезценяват от инфлацията.

Важи и за други регулирани от закона стойности – напр. таванът за кешови разплащания, който трябва да се увеличи значително.

  1. Данъците върху хазарта очевидно са безспорни.

А увеличението на винетките закъсняло, имайки предвид, че според моето проучване са на ниво от 2015 г. Т.е. можеха да се увличат дори с 50%, а не само с 30.

  1. Дългът вече е станал основна дъвка, но всъщност е най-маловажното в бюджета, защото е директно следствие от дефицита.

Очевидната следствена връзка между дупка в бюджета и финансирането й с дълг трябва да стане ясна дори от елементарно изискване за грамотност.

А най-голямата наглост е когато създалите дефицита, кралите и лъгалите днес критикуват дълга от „висотата“ на своите позиции.

  1. Колкото повече кабинетът прави „Акция Светлина“, толкова по-лесно ще му е да прави реформи.

И всъщност, в тази форма Бюджет 2026 е ок, но истинските предизвикателства предстоят и за тях е нужен много, много по-голям размах и поглед.

  1. За финал – да поздравим стотиците псевдо-икономисти и финансисти, които лъжеха и мажеха години наред.

Точно както ние казахме – пада бордът, почват бюджетните проблеми.

НЕ Е ОТ ЕВРОТО

Стоян Панчев, фейсбук

Източник bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *