От БОЕЦ се събраха пред антикорупционната комисия, за да поискат оставката на председателя Антон Славчев. Според демонстрантите институцията действа като бухалка, разказа БНТ.
Именно антикорупционната комисия е в основата на разследването срещу варненския кмет Благомир Коцев. По-рано от БОЕЦ се оплакаха от полицейски тормоз, показвайки проверка на полицията в техен офис тази сутрин.
Тази държава няма да е на мутрите, няма да бъде на мафията, тази ще бъде на гражданите. Начинът да си отвоюваме държавата, начинът да се преборим с бухалките на мафията, когато се изправим очи в очи срещу бухалките. Тогава гражданите виждат несъстоятелността им, тогава виждат страха в техните очи“, каза Георги Георгиев, БОЕЦ.

От сдружението поискаха да внесат сигнал, свързан с общински съветник от Кюстендил, както и да бъде изслушан свидетел, който да разкаже за заплахите , които са му отправяни. Протестиращите обаче не бяха допуснати и се стигна до напрежение с полицията. Стигна се до брутален арест на един от протестиращите, опитал да влезе със сигнала в бастиона на Пеевски и основна негова бухалка.

Сигналът все пак беше внесен от Николай Денков, който е депутат от ПП-ДБ. При сблъсъците с полицията един от демонстраните беше арестуван. Протестът беше подкрепен от депутати на ПП-ДБ, които също бяха пред антикорупционната комисия.
„Институциите и техните шефове трябва да разберат, че живеем в демократична държава и не могат да си правят каквото си искат. Достъп трябва да има всеки един български гражданин, който иска да подаде сигнал. Абсолютно безобразие е граждани да бъдат блъскани, да не бъде осигуряван достъп и по този начин да бъдат държани извън сградата на комисията“, коментира Лена Бориславова, ПП-ДБ.
Във фейсбук вътрешният министър опита да опровергае твърденията за проверка на неправителствената организация и се обясни, че в сградата са се търсели нелегални мигранти. А при акцията на МВР са били установени 25 лица от арабски произход, един от които е обявен за общодържавно издирване. Късно е, либе, за китка!

Анализ на Илиян Василев:
Най-фрапиращ пример за коварството на ББ е случаят с изпращането на „заптиета“ (служители на реда) за „профилактиране“ на представители на гражданското сдружение „Боец“. Докато говори за презумция за невиновност. Тази акция е предприета непосредствено преди планиран протест пред Комисията за противодействие на корупцията (КПК) днес от 16 00 часа. Подобни действия, вместо да потушат недоволството, имат обратен ефект – те наливат масло в огъня и само засилват общественото възмущение. Само остава да гадаем дали е преднамерено.
Всичко това говори много за разлома в ГЕРБ и поставя остро въпроса: кой всъщност контролира партията – Бойко Борисов или Делян Пеевски? Ако Борисов е истинският лидер, то тези действия изглеждат като груби грешки, които подкопават неговия авторитет и имидж. Ако е съгласувана игра между него и ДП, което изглежда по-вероятно, то ББ просто се опитва информационно да понижи градуса на общественото недоволство, докато се подготвят за нови удари под кръста и то масово.
Искам да ги предупредя, този път няма да успеят с имплантирането на подводници като ИТН. Нулев шанс.
Не, не мога да повярвам, че СДВР са чак толкова некомпетентни, че точно в деня на протест, организиран от БОЕЦ, тръгват да „търсят“ нелегални имигранти в офиса на самата организация.
Това би било прекалено тъпо — дори и за тях.
Очевидно е друго: има Център, който координира действията на репресивния апарат. В това вече няма никакво съмнение.
Антон Славчев е пътник. И неговата комисия — също.
През тази седмица ще станем свидетели на няколко паралелни сценария. Един от тях — и най-вероятният — е ескалация и радикализация на протеста. Това е почти неизбежно.
Но тук трябва да бъдем особено внимателни.
Да не позволим повторение на сценария от лятото на 2020 г., когато Слави Трифонов и ИТН изведнъж изпревариха всички в агресивната реторика, за да приберат протестите като своя „заслуга“ — само за да ги осребрят политически и да ги предадат.
Свалянето на Борисов и Пеевски няма да стане с гръмки лозунги, а с последователна, стратегически ескалираща съпротива.
Но тя трябва да бъде умна, морална и дисциплинирана. Защото режимът вече подготвя капан: да представи протестиращите като екстремисти, радикали, опасни елементи.
Точно както преди 30 години — с плакатите с черепите и реториката на страха.
Но революцията има своите закони. И онези, които искат да я потиснат с лъжа, репресии и провокации, винаги в крайна сметка губят.
В тази борба всеки има своето място.
Илиян Василев
Източник bnews.bg