

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил на правителството си да ускори строителството на ядрени реактори и да реформира насочената към „избягване на рискове“ култура на регулации като част от програма за учетворяване на капацитета за производство на ядрена енергия на страната до 2050 година, съобщи в. „Файненшъл таймс“.
Държавният глава е подписал четири указа, които нареждат на министерството на енергетиката да облекчи започването на строителство на 10 големи ядрени реактора до 2030 г. и да подпомогне финансово надграждането на вече съществуващите атомни блокове.
В справка, придружаваща указите, Белият дом посочва, че Комисията за ядрено регулиране има „култура на прекалено избягване на риска“, която изисква ядрените съоръжения да отделят възможно най-малко емисии, включително под естествените нива.
Други мерки в заповедта включват 18-месечен срок за одобряване на нови реактори от комисията и увеличаване на капацитета на САЩ за добив на уран и производство на ядрено гориво. В заповедите се призовава също така министерствата на енергетиката и на отбраната да улеснят разработването на реактори на федерални земи.
Тръмп подписа изпълнителна заповед за изграждането на 10 нови големи ядрени реактора в Съединените щати до 2030 г. и за рестартиране на затворените атомни електроцентрали. Той инструктира Министерството на енергетиката да увеличи производството в съществуващите централи и да осигури изграждането на тези, които вече не работят. Във видеото Тръмп подписва изпълнителна заповед, която ще учетвори производството на ядрена енергия в рамките на 25 години.
„Господине, тази следваща изпълнителна заповед е насочена към реформиране на Комисията за ядрено регулиране. Чухте няколко души тук да говорят за сложните регулаторни процеси, които всъщност спъват ядрената индустрия. До 1978 г. в Съединените щати са построени 133 реактора. От 1978 г. насам са пуснати в експлоатация само два нови търговски реактора. Това се дължи на свръхрегулиране.“
И целта на тази заповед е да приведе този регулаторен процес в съответствие с реалните нужди на индустрията и обществената безопасност, с крайна цел учетворяване на производството на ядрена енергия през следващите две десетилетия и половина.
Източник bnews.bg