Магистрат от тефтерчето на Красьо Черния осъди прокуратурата

Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев е поредният магистрат с тлъсто обезщетение, след като осъди държавното обвинение. Според върховните съдии справедливото обезщетение за Радев са 100 бона плюс още 21 000, които е платил за адвокат. Да припомним, че преди време Софийският апелативен съд се беше оказал дори още по-щедър, понеже му беше отсъдил почти двойно повече – над 220 хил. лева.

Веднага се набива сравнението между това обезщетение и скромните суми, които получават близки на зверски убити или загинали при катастрофи. На тях обикновено им се подхвърлят суми под 10 хил. лева. Сега върховните съдии обясняват щедростта си, като подчертават, че делото срещу Иво Радев е широко отразено в медиите, понеже той е първият шеф на съдебен орган, обвинен за тежко умишлено престъпление и то срещу правосъдието. Явно за магистратите картинката е още по-драматична, понеже не са пропуснали да отбележат, че след като Радев е отстранен, остава 19 месеца без доходи, а 5-членното му семейство „търпи недоимък и лишения”.
Нека проследим как се стигна дотук. Както ни подсказват източници от Плевен, Иво Радев е бивш футболист, който бързо се издига в съдебната система, след като се дипломира във Варненския университет. Опонентите му свързват неговия възход с намеса на прословутия Красьо Черния. Телефонът на Радев е в прословутото тефтерче на Красимир Георгиев, в което са записани 31 номера на магистрати. По този повод обаче бившият главен прокурор Борис Велчев навремето заяви, че може някой просто да е дал е дал телефона му на съдебния лобист. Това можеше да се случи на всеки от нас, подчерта тогава Велчев.
Според други слухове възходът на Радев се дължи не на Красьо Черния, а на съдействие от страна на влиятелния тогава, а сега вече покойник зам.-главен прокурор Камен Ситнилски. Така или иначе, но Иво Радев става шеф на Районната, а после и на Окръжната прокуратура. Но точно в този момент в ДАНС е получен сигнал срещу него. Подател е прокурорката Снежана Георгиева – Блажева, която твърди, че той я увещавал да не иска по-висока присъда на сутеньора Ивайло Ячков, виден представител на циганския клан Беркови. Бизнесът на Беркови е да пласират проститутки в Бремен, като при това им вземат документите и парите и ги пребиват от бой. Бандата е разследвана и разбита в Германия. Срещу Ячков в Плевен се водят няколко дела под надзора на окръжния прокурор Иво Радев. Прокурор Георгиева обаче заявява, че колегата й я навивал да не иска увеличаване с една втора на наказанието на рецидивиста, след като се обединят присъдите му. Нещо повече, според разследването Иво Радев натискал и окръжния съдия в Плевен Калоян Гергов да не увеличава присъдата на Ячков, понеже така бил обещал на адвоката му!
След като всичко това става известно на органите, в продължение на половин година Иво Радев е наблюдаван и подслушван със СРС-та. Отстранен е от работа, а със защитата му се заема самият Георг Спартански, който по-късно става кмет на Плевен. Защитната теза е, че обвинението срещу Иво Радев е заради влошените му лични отношения с колеги от града. Конфликтът пламнал, след като Снежана Георгиева-Блажева и Иво Радев стават конкуренти за шефския пост в окръжната прокуратура в Плевен, което се случва няколко години по-рано. Във ВСС обаче предпочитат Иво Радев. Според Георг Спартански това е причината за сигнала срещу него.
Както е обичайна практика у нас, делото срещу Радев пътува из различните съдилища в продължение на 5 години. Накрая той е оправдан, а Висшият съдебен съвет го възстановява на работа в Окръжна прокуратура в Плевен, с ранг „прокурор в Апелативна прокуратура”. През 2022 г. тогавашният главен прокурор Иван Гешев му връчва плакет за проявен висок професионализъм и образцово изпълнение на служебните задължения. Самият Иво Радев обаче завежда дело за обезщетение. И ето сега ще вземе над 120 хил. лева.
По повод заключението, че семейството му „търпи недоимък и лишения” в Плевен се чудят как се е стигнало до това, след като според градската мълва, прокурорът бил скрит съдружник в ресторант – любим на местните юристи, а също и в чалга механа, заложна къща и в строителна фирма. Освен това бил майстор на другарските сбирки в тайния си ресторант.
Разбира се, Иво Радев лично е отхвърлял като инсинуации всички подобни слухове – като се започне от приказките за близост с Красимир Георгиев – Красьо Черния, та се стигне до тайните ресторанти и това, че прикривал дела срещу заловени цигари и алкохол без бандерол. Категорично отхвърля и слуховете, че много добре се разбирал с бившите кметове на Плевен, включително и с Найден Зеленогорски, по чието време се бил сдобил с апетитни терени.

Crime.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *