„Регистрация за участие в изборите на партиите и коалициите от партии в Централната избирателна комисия е доста формално производство. Поради тази причина регистрацията става чрез подаване на документи на живо.“ Това коментира тази сутрин в ефира на телевизия „Нованюз“ досадната Наталия Киселова, кабинетен специалист по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В първия час на 2 септември хората на Делян Пеевски в ДПС изпратиха прессъобщение, с което обявиха, че в 00.05 минути тази нощ са подали „електронно подписано заявление за регистрация за предстоящите избори за 51-о Народно събрание“.
Според теоретичката без грам практически опит Наталия Киселова това действие нямало правна тежест и било по-скоро пиар акция. „Целта е да се заявят първи и впоследствие това да е допълнителен аргумент, ако се стигне до съдебен спор, ако едно от двете крила не бъде регистрирано“, смята тя.
„При регистрацията Централната избирателна комисия въз основа на Изборния кодекс трябва да получи определен набор документи. Този набор от документи се предава на физически адрес и се представя копие от подписката за регистрацията на политическата партия, за да може да се направи проверка дали гражданите, които са се подписали, са с избирателни права“, добави доц. Киселова.
По този повод адвокат, който ежедневно практикува правото „на живо”, буквално съсипа Киселова, която телевизиите удобно канят за щяло и нещяло.
„Подадените по електронен път документи до всяка институция са редовни и валидни. Юристи-конституционалисти, които (вероятно) не са подали нито един документ до институция по електронен път и (вероятно) нямат и не знаят какво е електронен подпис, да не бързат с категоричните си изказвания“, написа във фейсбук адвокатът Пламен Борисов.
Коментарът му идва, след като късно снощи стана ясно, че ДПС – Ново начало е подало електронна заявка в ЦИК за регистрация за предсрочните парламентарни избори на 27 октомври, за което съобщи в писмо до медиите Делян Пеевски.
„Освен Закон за електронните съобщения, Закон за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, Закон за електронното управление по силата на които с институциите може да се комуникира по електронен, дистанционен път, от доста време има и официална платформа – Система за сигурно електронно връчване, използването на която помита и последните чиновнически хитрини, с които се осуетява сезирането на някоя институция.
Без да вземам ничия страна около регистрационните драми на ДПС и на БСП със ЦИК, подадените по електронен път документи до ЦИК са си напълно валидни, както и самото подаване. Като гледам какво става, като адвокат, изпадам в паника от мисълта, че заради временни политически нужди и некомпетентни изказвания на юристи-конституционалисти, може да се създаде опасен прецедент – да има случаи, в които електронната комуникация с институциите да се счита за невалидна. Това може да обезсмисли всичко постигнато досега в областта на електронното управление.
Затова настоятелно моля медиите, когато дават думата на кабинетни конституционалисти, които или не са чували за електронно управление или се правят на такива, да дадат думата и на някой адвокат, който е ползвал поне веднъж електронен подпис и е подал поне един документ до някоя институция по имейл или по ССИГ“, пише още Пламен Борисов.
Същата позиция заяви и заместник-председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Божидар Божанов.