Шефът на руските преговарящи цитира Бисмарк: Руснаците винаги взимат своето! (първото му интервю)

Владимир Мединский: Руснаците винаги идват за своето. Първо интервю след преговорите с Украйна.

Тъй като разглеждаме преговорите като продължение на Истанбулския процес, беше много важно да си припомним какво се договорихме в град Гомел ( Белорусия) още в края на февруари ( 2022г).
И как би могло всичко това да свърши, ако Украйна се беше съгласила на мир в края на февруари? Те не се съгласиха, разтягаха локуми и следващият етап от споразуменията вече беше в Истанбул. И спрямо реалностите на терен, от предложеното в Гомел получиха по-твърди искания. Но, за съжаление, Истанбулският процес беше нарушен и поради намесата, пряката намеса, от страна на Запада. И ние знаем историческите аналогии на тази интервенция и до какво води тя.

Нека ви напомня, че… Това е наистина сложна история… имаше много руско-турски войни и в резултат на една от тези войни, която беше причинена от големия конфликт на Балканите – през 1870-те години – ние постигнахме споразумение с Турция. И това споразумение беше в интерес на младите балкански държави, които получаваха независимост, автономия и т.н. Но Западът се намеси. В Берлин се проведе конгрес, който реши, че споразуменията между Русия и Турция, сключени в резултат на Санстефанския мир, могат да бъдат подобрени. До какво доведе „подобряването“ на постигнатите двустранни споразумения от страна на Запада? До нови Балкански войни през 1912–1913, и в крайна сметка, поради нерешените проблеми на Балканите, избухна Първата световна война.

Това, за което мнозина говорят сега е, че в началото (и винаги уж било така) трябва да има примирие: 30 дни, 60 дни – няма значение. Първо примирие, след това преговори за постигане на мир. Това казват хора, които изобщо не познават история. Като правило, винаги, както е казал Наполеон, войната и преговорите се водят едновременно.

Нека ви напомня, че… Виетнамската война продължи 15 години, преговорите между САЩ и Виетнам продължаваха по време на боевете. Корейската война – преговорите продължаваха през цялото време на боевете.
Също и по време на съветско-финландската война. Като цяло, по удивителен начин историята се повтаря . Сталин предлага на Финландия да сключи мир. Англичаните и французите ги подстрекават: не можете да преговаряте със Съветите, не можете да сключите мир, ще ви окажем военна помощ, ще ви изпратим доброволчески експедиционни корпуси от Англия и Франция. Но, естествено, никой не дойде, не стигнали навреме – бийте се с руснаците до последния финландец. След това, с напредването на боевете, се провеждат мирни преговори, след което се сключва мир и боевете приключват. Това казвам и аз: в историята войната и преговорите винаги вървят ръка за ръка .

Може би най-поразителният и поучителен пример е Северната война с Швеция, след която Швеция завинаги губи статута си на велика сила, а Руската империя се превръща във велика сила. Северната война с Швеция продължи 21 години. 21 години! Но само няколко години след началото ѝ, Петър I предлага мир на шведите. Той казва: не ни трябва нищо, имаме достъп до Балтийско море, Санкт Петербург и малко около него – като зона за сигурност, и това е всичко. Исторически погледнато, това са руски земи, защото цялата Ленинградска област, по-голямата част от Карелия – това са все земи, които някога са били подчинени на Новгородската република. Те са били откъсвани на части от Швеция още по времето на Иван Грозни. На части. Това всичко са земи на нашите предци. Но ние дори не сме ги искали за себе си. Дайте ни малко. Дайте ни свобода и достъп до морето. Русия няма достъп до море, не може да се развива без него. Дайте ни Санкт Петербург и околностите му и ние ще сложим край на войната. Какво казват шведите? Не, ще се бием до последния швед.

Така Карл XII продължава безумната си война, въпреки многократните предложения за мир от Петър. Но най-смешното е, кой според вас е подкрепял Карл XII? Отново Англия и Франция. Те осигуряват безкрайното финансиране на Швеция. Безкрайното.
В крайна сметка шведите се съгласяват на мирни преговори. През 1718 г. започва Аландският процес. На Аландските острови започват директните мирни преговори между Русия и Швеция, които продължават дълго време. Англия и Франция са настроени твърдо: никакви преговори, стоп, нека го направим чрез нас – чрез посредниците, защото за тях ( Англия и Франция) е изгодно, когато две големи сили не спират да се бият. В крайна сметка тези мирни преговори завършиха без отстъпки от Петър и едва през 1721 г., 21 години след началото на войната, Швеция подписа мирно споразумение. Само че не загуби само Санкт Петербург и околностите му, а загуби значителна част от Карелия, Ленинградска област, Прибалтика и, естествено, Санкт Петербург. И най-важното е, че Швеция завинаги загуби статута си на велика европейска сила.

Ако преди войната площта на Швеция е била милион квадратни километра – това са две Франции, а Балтийско море е било вътрешно шведско море, то в резултат на Северната война тя загуби земите си в Северна Германия, и Балтика, и много, много други. И накрая, с течение на времето, ще загуби и Финландия. Удивителен начин, по който историята се повтаря и дори не е ясно защо се случва така.

Но знаете ли, Бисмарк, който беше посланик в Санкт Петербург в продължение на много години, научи много добре руски език, и като цяло е усещал Русия, е разбирал Русия, е разбирал общите интереси между Русия и Германия, и винаги е казвал: никога не се опитвайте да заблудите руснаците и да им откраднете нещо, защото ще мине време и рано или късно руснаците винаги идват за своето. Това „руснаците винаги идват за своето“ ми се струва много важен урок от историята.

“Тези, които казват, че първо примирие, а после преговори, не познават историята. Войната и преговорите винаги протичат едновременно“, каза Владимир Медински в ексклузивно интервю с Евгений Попов по телевизионния канал „Русия 1“.

В ексклузивно интервю с Евгений Попов по телевизионния канал „Русия 1“, Владимир Медински заяви, че е важно да се напомня на Украйна за споразуменията, постигнати в Гомел в края на февруари 2022 г. по време на преговорите.

Източник bnews.bg