

Съединените щати ще си върнат Панамския канал от китайското влияние, заяви министърът на отбраната Пийт Хегсет по време на своето официално посещение там.
След разговори с правителството на страната той обеща да работи за сътрудничество в сферата на сигурността с панамските сили за сигурност и подчерта, че няма да позволи на Китай да използва канала като оръжие, както и търговските отношения на китайските фирми за шпионаж.
„Заедно ще си върнем Панамския канал от влиянието на Китай“, закни се Хегсет, говорейки от реновиран с помощта на САЩ кей в Панама Сити. „Китай не е построил този канал. Китай не управлява този канал и Китай няма да използва като оръжие този канал. Заедно с Панама начело, ние ще поддържаме канала сигурен и достъпен за всички нации.“
Повече от 40% от контейнерния трафик в САЩ, оценен на близо 270 милиарда долара годишно, минава през Панамския канал, което е повече от две трети от корабите, преминаващи всеки ден през втория най-натоварен междуокеански воден път в света.
Хегсет, първият министър на отбраната на САЩ от десетилетия, посетил Панама, прелетя над канала с хеликоптер Black Hawk, след като се срещна с американски войници и силите за сигурност на Панама. Той също така обиколи шлюза Мирафлорес, махайки на моряците, минаващи оттам на контейнеровоз.
Риториката му изглеждаше фина, говори строго, но предложи някои гаранции на панамците, които все още са обезпокоени от заплахите на Тръмп. Докато той говори за премахване на китайското влияние, Тръмп говореше предимно за използването на военна сила.
Пътуването му беше предшествано от сведения, че президентът Тръмп е поискал опции от американската армия за осигуряване на достъп до канала, който Съединените щати построиха преди повече от век и предадоха на Панама през 1999 г. Тръмп се оплака, че сделката е лоша за Съединените щати. Имайки предвид твърдата реторика на американския президент, залозите за посещението на Хегсет бяха високи.
„Като цяло, това не е печеливш въпрос за САЩ по отношение на обществената дипломация в Панама.“ заяви Райън Бърг, директор на Програмата за Америка в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Все пак настоящи и бивши американски служители и експерти подчертават, че САЩ се срещнали желаещ партньор в справянето с китайското влияние в лицето на президента на Панама Хосе Раул Мулино, с когото Хегсет се срещна по-рано във вторник.
През февруари Мулино обяви официалния ход на Панама да излезе от китайската инициатива „Един пояс, един път“ и подпомогна действията на Тръмп срещу мигрантите. Той също така прие полети за депортация на чужди граждани и положи усилия за спиране на миграцията от Южна Америка от онези, които преминават през опасната Дариенска джунгла.
Хегсет похвали Мулино, че правителството му разбира заплахата от Китай, а неговият коментар, че Панама е водеща в справянето с опасенията за сигурността на водния път, изглежда са намигване към панамската чувствителност.
По време на посещенията си в бивши военни бази на САЩ, Хегсет говори за канала като за „ключов терен“ и изрази надежда за по-чести ангажименти от страна на американските войски, включително чрез съживяване на тренировъчен център за оцеляване в джунглата.
„В действителност или в представите си китайските комунисти са имали планове за по-сериозен контрол върху този канал и ние казваме на това: Не и докато сме тук! Ще разширим нашето партньорство още повече“, подчерта Хегсет пред американските войски и панамските сили за сигурност.
Хегсет, американски ветеран и бивш водещ на Fox News, подкрепи ентусиазирано насочената на юг програма за сигурност на Тръмп, включваща изпращане на американски войски до границата на САЩ с Мексико, предлагане на място за задържане на мигранти в базата в залива Гуантанамо, Куба и използването на военни самолети за депортация на незаконни мигранти.
Тръмп повтори многократно погрешното твърдение, че Китай управлява канала, нещо, което дори Хегсет във вторник отбеляза, че не е вярно. Експерти обаче признават притесненията на САЩ за сигурността, особено по отношение на шпионажа, с широкото търговско присъствие на Китай в Панама, включващо планове на китайски фирми за изграждане на мост над канала.
„Китай никога не е участвал в управлението и експлоатацията на Панамския канал, нито някога се е намесвал в делата на канала“, се посочва в изявление на китайското посолство в Панама.
„Единственият път в историята, когато каналът е бил прекъснат, беше поради нахлуване на САЩ. Кой наистина защитава неутралитета и просперитета на канала? Кой продължава да настоява за „връщане“ на канала? Кой е истинската заплаха за него?“
Миналия месец Тръмп отпразнува сделката, ръководена от BlackRock за закупуване на по-голямата част от пристанищния бизнес за 22,8 милиарда долара на хонконгския конгломерат CK Hutchison, включително неговите пристанища от двата края на Панамския канал.
Тръмп посочи, че покупката е пример за това как Съединените щати си „връщат“ канала. Китай обаче го разкритикува, като пазарният регулатор заяви, че ще извърши антитръстов преглед на сделката.
Настоящи и бивши служители посочват, че Панамският канал би бил от жизненоважно значение за преминаването на военни кораби по време на всеки бъдещ конфликт в Азия, тъй като много от корабите на ВМС на САЩ ще трябва да направят транзит от Атлантическия към Тихия океан, за да подкрепят военните усилия. Дори и без да блокира канала, Китай би имал възможност да следи корабите, преминаващи през него.
Джон Фийли, бивш посланик на САЩ в Панама в периода 2015-2018 г. оспори твърдението на Тръмп, че присъствието на Китай нарушава договора между САЩ и Панама.
„Това, което не е легитимно в начина, по който Тръмп постъпи по въпроса, е тактиката на тормоз, която той използва, а именно да твърди, че е имало нарушение на договора за неутралитет. Няма“, заяви Фийли.
Мулино защити управлението на Панамския канал, като посочи, че е третиран отговорно за световната търговия, включително тази на СAЩ, и че той „е и ще продължи да бъде панамски“.
Frontline Monitor
Източник bnews.bg