Череши по 22 лева на Задушница: Глобиха търговци за спекула

Череши по 22 лева на Задушница: Глобиха търговци за спекула

Комисията за стоковите борси отчита сезонен спад на цените на едро на храните

Търговци на череши са глобени заради спекулативен скок на цената в деня на Задушница, съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов. В събота контролните органи са засекли цени от 20-22 лева за килограм на дребно, при 14 лева ден по-рано.

В същото време цената на едро на черешите е около 8 лева за килограм.

В нарушение са установени малки търговци, основно по пазарите, а не големи търговски вериги, каза Иванов. Той обясни, че глобите се налагат не заради повишената цена, а заради липсата на съответните документи. „Става въпрос дали търговецът е осчетоводил процеса. Обикновено, когато се правят такива неща, не се осчетоводява процесът и се нарушават нормите и законите. Конкретно за по-висока цена няма санкция, защото пазарът е свободен и всеки решава“, обясни Иванов.

По думите му този скок на цените на черешите е възникнал стихийно за няколко часа и е свързан с народопсихологията на дребния търговец. „В търговските вериги килограм череши е около 12 лева и цената не е променяна заради Задушница“, каза Иванов.

Като цяло пазарът на храни се характеризира със сезонен спад на цените – явление, което се случва почти всяка година по това време, показват наблюденията на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. „Тази година обаче спадът на цените е по-бавен в сравнение с миналата, което се дължи на неблагоприятните климатични условия, което е довело до неритмично предлагане особено при плодовете“, каза Иванов.

110 лева вече цената на потребителската кошница с хранителните стоки от първа необходимост. Разликата е с 2 лева надолу в сравнение с миналата седмица, заради сезонното поевтиняване на плодовете и зеленчуците, които попадат сред 22-те наблюдавани продукта.

Данните на ДКСБТ сочат, че поевтиняват доматите, краставиците, картофите, зелето.

„Захарта поевтинява с около 8% в сравнение с миналата година. Олиото отбелязва известно покачване с около 10 стотинки, но има стабилна цена на световния пазар и може би до новата реколта ще останат настоящите равнища, а след излизане на новата реколта ще видим какви тенденции ще се оформят“, добави Иванов.

По думите му най-стабилния продукт са яйцата и при тях няма промяна. „При кравето сирене има стабилно предлагане и може би в последната година е най-стабилният млечен продукт като цена. При маслото има спад от 20 стотинки, на европейския пазар има повишено предлагане и се надявам че ще преодолеем кризата с маслото“, отчете Иванов.

„Цената на прясното мляко към момента е 2,08 лева, има стабилизирана цена, която почти се изравнява със стойностите от миналата година. При свинското месо има устойчив тренд към поевтиняване, а при пилешкото тенденцията е за поскъпване“, отбеляза той.



Mignews.info