Хиляди демонстранти излязоха на митинги в Грузия след решението на правителството да замрази преговорите за присъединяване към ЕС

Хиляди демонстранти излязоха на митинги в Грузия, за да протестират срещу решението на грузинското правителство да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до края на 2028 г., предаде ДПА.

В Тбилиси няколко хиляди души се събраха пред парламента и останаха там до късно през нощта. Правителствените сгради бяха отцепени от въоръжени полицаи. 

Митинги със стотици участници тази вечер имаше и в големите грузински градове Батуми, Кутаиси, Гори и Зугдиди.

Проевропейският президент Саломе Зурабишвили, която се присъедини към протеста в грузинската столица, призова силите на реда да не предприемат действия срещу демонстрантите. Зурабишвили също така призова за повторно произвеждане на парламентарните избори, след като вотът през октомври бе помрачен от обвинения в измами.

Според официалните резултати изборите са спечелени от националистическата партия „Грузинска мечта“ с близо 54% от гласовете.

По-рано в четвъртък премиерът Иракли Кобахидзе заяви, че Тбилиси няма да преговаря с Брюксел за присъединяване към Евросъюза преди края на 2028 г. и няма да приеме никакви бюджетни субсидии от ЕС.

Кобахидзе окачестви исканията на Брюксел за преговори като форма на изнудване и посочи, че интеграцията е двустранен процес.

Грузия, заедно с Украйна и Молдова, получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., но отношенията ѝ с блока се влошиха значително през последните месеци и Брюксел отложи сближаването поради няколко репресивни закона, които управляващата партия прокара тази година. Докато опозицията се стреми да поддържа връзки с Европа, грузинското правителство прие закон за ограничаване на неправителствените организации, защитаващи гражданското общество. Подобни закони има и в Русия, отбелязва ДПА. 

Опозицията продължава да следва проевропейска линия, като обвинява правителството, че е осигурило изборната си победа чрез манипулации.

Над 100 грузински дипломати на активна служба са подписали отворено писмо, в което се заявява, че решението на правителството в Тбилиси да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. е противоконституционно, предаде Ройтерс.

До момента то е подписано от 114 служители на грузинското външно министерство, които работят в Грузия или в дипломатически мисии на страната в чужбина.

Ройтерс подчертава, че не е в състояние да провери индивидуалните подписи.

Представителят на ЕС в Грузия нарече решението за спиране на преговорите до 2028 г. „печално“ и осъди полицейското насилие срещу протестиращите на снощния проевропейски протест. Силите на реда използваха водни струи, лютив газ и сълзотворен газ срещу младежите, разгневени от решението на управляващата партия „Грузинска мечта“.

„Съжаляваме, че срещу мирни протестиращи беше използвано насилие“, заяви Павел Херчински, постоянен представител на ЕС в Тбилиси.

„Това, което се случи вчера, очевидно противоречи на политиката на предишното грузинско правителство, всъщност на всички предишни грузински правителства“, добави той. „То също така противоречи на волята на голямото мнозинство от населението на Грузия“, подчерта европейският представител.

Според проучванията на общественото мнение около 80% от населението на Грузия подкрепят присъединяването на страната към ЕС. Целта за присъединяване на страната към ЕС е вписана в Конституцията, припомня Ройтерс.

Общо 43 души са арестувани на снощните протести, съобщи грузинското вътрешно министерство, цитирано от Франс прес. Някои протестиращи са се опитали да преминат през бариерите около парламента. При тези действия са ранени са били 32-ма полицаи.

Нови протести се очакват тази вечер в 19 часа.

Партия „Грузинска мечта“, обвинявана в проруски и авторитарен уклон, спечели изборите на 26 октомври, но опозицията и президентката Саломе Зурабишвили твърдят, че изборите са били пълни с нередности. Те обвиняват управляващите, че отклоняват страната от целта ѝ да се присъедини към ЕС и се сближават с Москва.

Много грузинци смятат Русия, която води война с Грузия през 2008 г., за заплаха, припомня АФП.

Опозицията бойкотира новия парламент и протестите продължават. Президентката Зурабишвили е поискала от Конституционния съд да анулира изборите и призова за „твърда реакция на европейските столици“.

Източник bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *