Санкциите на САЩ срещу Газпромбанк заплашват енергийната сигурност на Централна Европа, която зависи от руския газ, включително Унгария, Словакия и Австрия, каза унгарският външен министър Сиярто.
Наложените от САЩ санкции в четвъртък вечерта срещу третата по големина банка в Русия, „Газпромбанк“, и нейните шест чуждестранни дъщерни дружества, не е ясно дали и доколко ще засегнат плащанията към българския газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ за транзитни такси за преноса на газ от „Турски поток“ през страната до Сърбия. През тази банка се плаща резервирания капацитет през българска територия.
От Министерството на енергетиката и „Булгартрансгаз“ все още не са излезли с позиция по въпроса. От газовия оператор само заявиха, че издадените фактури към „Газпром експорт“ през месец ноември за транзита на руския газ са погасени, а следващите плащания са през декември.
Решението на САЩ цели да ограничи способността на Русия да избегне хилядите санкции, наложени ѝ от началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г.
Министърът на финансите Джанет Йелън каза, че санкциите, насочени към най-голямата останала несанкционирана банка в Русия, допълнително ще намалят военните усилия на Русия и „ще направят по-трудно за Кремъл да избегне санкциите на САЩ и да финансира и оборудва своята армия, съобщава Медиапул.
Европа плаща цената за игрите на Джо Байдън
Анализ на Йордан Халачев във Фейсбук:
Бандата на Джо Байдън продължава да мачка колониална Европа,освен с войната в Украйна, така и със „специалните санкции“ срещу доста европейски държави – Гърция, Италия, Унгария, Словакия, Румъния, Чехия и Словения,с въвеждането на санкции към кореспондента им – „Газпромбанк“.
„Най-големият съюзник на Европа“ я унищожава с повишаване цените на газа до 540 долара.
Целта е да спрат по-нататъшните доставки на руски тръбопроводен газ за Европа след 20 декември и да доубият европейските компании и бизнес. “Газпромбанк“ е ключово звено в плащанията за синьото гориво.
При новината за санкциите срещу “Газпромбанк” цената на газа в страните от ЕС скочи до почти 540 долара.
Непосредствените печеливши в тази ситуация ще бъдат доставчиците на втечнен природен газ, особено американските. Поради по-високите цени в Европа,американските газовози вече пренасочват доставките на втечнен газ от САЩ от азиатски потребители към колониална Европа.
От FG Finam, не изключват Унгария да предостави своята OTP Bank, оперираща в Русия, като алтернатива на блокираната “Газпромбанк”.
Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че е обсъдил с енергийните министри на Турция, България и Азербайджан как да се избегне спирането на доставките на „Газпром“.
Източник bnews.bg