Шестима сини държавни прокурори се готвят да се противопоставят на всеки ход на Тръмп да използва военни ресурси за извършване на депортации, съобщава PM.
Няколко главни прокурори в щати, контролирани от демократите, се готвят да заведат дела срещу новата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп преди плановете му да депортира масово нелегални имигранти, съобщава вестникът.
Главните прокурори също се готвят да оспорят усилията за прекъсване на правителственото финансиране на местните правоприлагащи органи, които отказват да сътрудничат на федералните заповеди за депортиране.
Посочени са главните прокурори на Ню Мексико, Колорадо и Калифорния, които „подготвят справки и анализи, за да определят най-благоприятните съдилища за завеждане на дела“.
От друга страна, политиката на Тръмп в преходния период среща одобрението на народа.
Според CBS: Повечето американци одобряват как новоизбраният президент Доналд Тръмп се справя с президентския си преход:
Междувременно екипът на Тръмп разработва начини за прилагане на политики, които могат да издържат на съдебен контрол.
Тръмп потвърди в неотдавнашен пост в социалните медии, че възнамерява да обяви национално извънредно положение при встъпването си в длъжност и да използва военни средства за справяне с продължаващата имиграционна криза и нарастващия брой нелегални имигранти в Съединените щати. Кампанията му включваше обещания за масови депортации и репресии срещу имиграцията.
Очаква се също така Тръмп да прекрати програмата на администрацията на Байдън за условно освобождаване на мигранти от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела, както и да забрани мобилно приложение, използвано от мигранти за търсене на убежище.
Според проучване на CBS News и YouGov, около 60% от американците оценяват положително действията на Доналд Тръмп като част от прехвърлянето на властта от сегашната администрация на САЩ към него.
Сред републиканците 95% са положителни (развълнувани или оптимистично настроени) по въпроса, докато 5% са отрицателно настроени (притеснени или уплашени).
В същото време сред демократите 85% изпитват отрицателни емоции (притеснение или страх), а 15% изпитват положителни емоции (вълнение или оптимизъм).
Източник bnews.bg