СХЕМИ: Къде потънаха 4 млрд. за пътни ремонти?

От 2019 г. досега пътната агенция е платила почти 4 млрд. лв. за поддържане на пътища, мантинели и маркировка, но не може да каже кои са ремонтираните отсечки

За Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) явно не важи принципът за отчетността, заложен в Закона за обществени поръчки. Преди два месеца „Капитал“ поиска по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) данни колко пари са изхарчени по всеки от няколкогодишните договори за поддържане на пътищата в отделните области из страната заедно с конкретния изпълнител и датите на сключване на договорите.

Агенцията даде донякъде подробна справка, но не успя да каже за какво точно е изхарчила почти 4 млрд. лв. за ремонти през последните пет години.

За почти петте години от 2019 г досега АПИ е платила около четири пъти повече, отколкото през преходните пет години (2014-2019 г.) за поддържане на пътищата и магистралите из страната, за снегопочистване, за нови мантинели и маркировка.

Оказва се обаче особено трудно да се разбере за какво точно са изхарчени тези пари и кои са ремонтираните пътища в този период. Агенцията отказа да даде информация по точката в заявлението за „дейностите, за които са изплащани тези суми, както и конкретните обекти, по които са изпълнявани тези дейности“. Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) твърди, че няма тези данни в подреден вид.

„Законът обаче не дава възможност на заявителя/гражданите и организациите със заявление за достъп до обществена информация да налагат на задължените по Закона субекти да обработват и създават информация във вид, форма и съдържание, посочени от заявителя.

Исканата с настоящото заявление информация за посочване на конкретни обекти налага допълнително обработване и систематизиране на наличната в АПИ информация, което по своя характер излиза извън приложното поле на закона“, гласи отговорът, подписан от шефа на АПИ Йордан Вълчев.

На практика това значи или че агенцията няма адекватна проследимост и лесен достъп до данните, или не желае да сподели тази информация. И двете са проблем.

Къде са парите

„Капитал“ поиска по реда на Закона за достъп до обществена информация данни колко пари са изплатени по всеки договор, подписан от 2019 г насам за извършване на поддържане, за доставка и монтаж на ограничителни системи и за полагане на хоризонтална маркировка по републиканските пътища на територията на страната.

Причината да се вземе този период е, че през 2019 г. изтекоха старите петгодишните договори, по които общата платена сума е четири пъти по-малка от настоящата. Равносметката за периода 2019 – 2024 г е следната:

На този фон думите на служебната министърка на регионалното развитие Виолета Коритарова от през март, веднага след като зае поста, олекват: „Хаосът трябва да бъде спрян, ремонтите трябва да бъдат планирани.

Лошото състояние на пътищата се дължи на това, че 3 години нямаше договори за текущия им ремонт и поддържане. Затова моето решение, съвсем отговорно и осъзнато, е да продължат прекратените от предшественика ми процедури за избор на изпълнители за текущ ремонт и поддържане.“ По данни на подопечната ѝ АПИ особено големи суми пари се харчат за ремонти.

Къде потъват парите

Най-малко пари за този период са инвестирани в област Видин – 37 млн. лв., и Кърджали – 42 млн. лв. В другата крайност са областите Пазарджик и Пловдив, където инвестициите са съответно 302 млн. лв. и 308 млн. лв. Когато се направи сметката за цената за поддръжка на километър, отново се виждат огромни разлики – така или в някои области не са правени съществени ремонти, или цената за поддръжка на километър в едни области е в пъти по-висока от други.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *