След като „Главболгарстрой“ се отказа от изграждането на десет нови експлоатационни и три наблюдателни сондажа в газохранилището в Чирен, които ще удвоят капацитета му до 1 млрд. куб м., „Бултаргрансгаз“ е обявил в понеделник пазарни консултации за цената на три нови експлоатационни сондажа. Срокът за подаване на индикативни предложения е 29 ноември, сочи публикуваната в Агенцията за обществените поръчки обява.
Това на практика е раздробяване на поръчката, което вероятно ще доведе и до оскъпяване на изграждането на сондажите.
Договорът, от който се отказа специално създаденото за целта дружество на „Главболгарстрой“, беше за над 221 млн. лв.
От „Булгартрансгаз“ обявиха във вторник, че договорът с ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ е бил прекратен на 16 октомври. Това е два дни преди Mediapool да съобщи за отказа на „Главболгарстрой“ (ГБС) от договора, за което от енергийното ведомство и от газовия оператор отказаха тогава да дадат информация и въобще да го коментират.
Сега държавното дружество съобщава, че с дружеството на ГБС е подписано споразумение и изпълнителят е върнал всички получени суми по договор, включително авансовото плащане. Общо възстановената сума е 79 077 636 лв. с ДДС и при това положение „Булгартрансгаз“ не е извършил никакви разходи по договора.
Каква е причината сега „Булгартрансгаз“ да проучва цената само за три сондажа – при това конкретно посочени, и как е решено кои да са те, не става ясно от обявлението на „Булгартрансгаз“ за пазарните консултации. Не е ясно и дали ще има подобни за следващите сондажи, които са част от проекта за разширението на капацитета на газохранилището.
Изискването е цената да е за сондажи от вертикален тип.
Именно промяната на типа на сондажите от вертикален на хоризонтален в хода на подписването на договора стана причина Европейската прокуратура да започне проверка в „Булгартрансгаз“ за злоупотреби, тъй като проектът има осигурено безвъзмездно европейско съфинансиране. Сигналът на Българския енергиен и минен форум до звеното на Лаура Кьовеши беше, че с промяната на вида на сондажите изпълнителят ще икономиса 80-90 млн. лв. от поръчката.
Не е ясно как ще се отрази на това разследване прекратяването на проверяваната поръчка и обявяването на нова.
Не е ясно и в какъв срок от събирането на индикативните предложения ще бъде обявена официално поръчката и защо газовият оператор не обявява търг при предишните условия – за десет експлоатационни и три наблюдателни сондажа.
Газохраналището в Чирен, което е бивше газово находище, има 42 сондажа, от които 24 са действащите експлоатационни сондажи – 20 са вертикални, а 4 са наклонени, а 14 са наблюдателни. Сегашният капацитет на съоръжението е 550 млн. куб. м.
По проекта за разширението се изгражда и нова компресорна станция от дружество на „Главболгарстрой“. Третата част е строежът на газопровод от хранилищет до козлодуйското село Бутан, чиято поръчка също бе спечелена от фирми на ГБС.
Промяната в плана за изграждане на сондажите означава със сигурност допълнително забавяне на проекта, за който служебният министър на енергетиката и бивш шеф на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов беше обявил, че ще бъде пуснат в експлоатация до края на 2024 г. или в началото на 2025 г. Очевидно това няма да стане.
Източник: mediapool.bg