Вече не е новина, че видният протестър, съосновател на ДБ и бивш зам.-министър Виктор Стоянов е бил в чутовен конфликт на интереси, работейки и в Министерството на културата, и в „Музикаутор“.
Като зам.-министърът Виктор Стоянов подписвал актове в полза на „Музикаутор”, където е бил… член на Надзорния съвет, избран на 28 март 2022-а, което доказваме с документи:
Сега, обаче, стана все по-интересно с разкритието, че веднага след отстраняването му от зам.-министерското кресло на 21 август 2024-а „Музикаутор” започна редовно да публикува информация и данни от кухнята на Министерството на културата (МК).
Прокуратурата, ако още има такава, да провери откъде и как организацията за управление на авторски права е получавала данните и дали съвсем случайно в престъпната игра има роля Виктор Стоянов?
Пример – на 27 август от организацията заявяват, че „по-малко от 30% от обектите на територията на цялата страна притежават лиценз за музика, в това число хотели, ресторанти, заведения, търговски обекти, фитнес центрове, игрални зали, спортни обекти и т.н.”
На 2 октомври пък пищят, че МК отпуснало 1 296 761 лв. за 17 събития БЕЗ ДОГОВОР с „Музикаутор”, от което събирачите на кеш от авторски права били ощетени с над 100 хиляди лева…
В отворено писмо от 21 октомври пък се сочи, че „от 44 проверени от инспектори на Дирекция „Авторско право и сродни права“ (ДАПСП) туристически обекти в к.к. Слънчев бряг, гр. Несебър и с. Равда през лятото на 2024 г. 22 са с уредени права с МУЗИКАУТОР. При положение че една проверка струва средно 200 лв.” Съвсем конкретни данни, които не са оповестявани, но хитреците в „Музикаутор“ разполагат с тях, откъде?
Добре е да напомним на заспалата прокуратура и на самия Виктор Стоянов, че Законът за противодействие на корупцията постановява, че „лице, заемащо публична длъжност, няма право да използва или да разрешава използването в частен интерес на информация, получена при изпълнението на правомощията или задълженията му по служба, докато заема длъжността и една година след напускането”.
Интересно дали държавното обвинение ще провери кога, от кого и по какъв ред „Музикаутор” се сдобива с информация, която ѝ е удобна? Защото за всички е ясно, че дори исканията за достъп до обществена информация се пишат най-лесно, когато някой от кухнята е казал какво точно да се пита ,за да се получи желаният отговор.
Любопитното е и друго – в официалната биография на Виктор Стоянов, качена на сайта на Министерството на културата, участието му като член на Надзорния съвет на „Музикаутор“ в периода 2022-2023 г. изобщо не фигурира. А е освободен чак на 17 ноември 2023-а, както става ясно от публикуваните от Narod.bg документи:
Там са изброени песни, награди, образование, това, че е бил директор на Софийската филхармония и зам.-министър на културата през 2014 година. Но от 2016 до 2023 г. в CV-то му зее дупка. Защо ли?