
Новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, влязоха в сила от днес, съобщиха агенциите.
Американското правителство въведе универсална митническа ставка от 10% за всички стоки, независимо от коя страна се внасят, която започна да се събира от днес, считано от 04:01 ч. по Гринуич.
Някои държави обаче ще бъдат подложени на значително по-високи наказателни тарифи, в зависимост от търговския дефицит на САЩ с всяка една от тях. Вносът от Германия и останалите страни от ЕС ще бъде обмитяван с нова 20-процентна ставка от сряда, 9 април.
Това е най-агресивната стъпка, предприемана досега във воинствената търговска политика на Тръмп, отбелязват агенциите. Според икономисти американският потребител ще се сблъска със значително увеличение на цените, но последиците ще се усетят и в Европа и другите части на света.
Тръмп обяви новите тарифи в сряда и нарече този ден „Ден на свободата“. Той обеща митата да донесат нова „златна ера“ за САЩ.
Но след анонса му фондовите пазари се сринаха.
Китай наложи вчера 34-процентни ответни мита на американския внос, а ЕС обяви, че ще отговори, но други страни като Индия заеха изчаквателна позиция, отбелязват агенциите и допълват, че в световната търговия се създава безпрецедентна ситуация, чието въздействие тепърва ще се усеща в следващите дни.
В САЩ потребителите бързат да си купят нови компютри и автомобили, преди да е влязла в сила втората група от най-тежките мита в сряда.

автор Георги Вулджев:
Фокусът върху американските капиталови пазари е ирелевантен.
Тръмп не беше избран от Уол Стрийт. Да, този път имаше повече бизнесмени и милиардери на своя страна, но ядрото си остават разочарованите жители на т.нар. „Ръждив пояс“ – щатите, в които беше концентрирана промишлеността на САЩ.
Изборните резултати много ясно го показват. Просто вижте разликата между щатите, които гласуваха за Тръмп през 2016 и 2024 когато спечели, и тези които гласуваха за него през 2020 когато загуби.
Тръмп бе избран от тези американци, които се оказаха от губещата страна на глобализацията. Тези, които загубиха работните си места заради „офшоринг“ на производството към държави с по-евтини разходи за труд. Тези, в чиито градове настъпи стопански и социален колапс през последните 30-40 години.
Тези хора не ги грее, че докато те трябва да живеят от социални помощи, трейдъри на Уолстрийт правят милиони. Не ги грее, и че спестовните сметки на пенсионери с по три ваканционни имота растат в пъти по-бързо отколкото заплатите на собствените им деца. Не ги грее „оптимизацията“ на маржовете на компаниите и „number go up“ ерата на финансовите пазари. Те не са видяли никакъв плюс от тези неща.
Тестът за това дали икономичската политика на Тръмп е провал е какво ще се случи с тези хора. Дали ще успее да възроди промишлеността? Дали ще успее да върне работните места, които бяха изгубени заради офшоринг към места като Китай?
По такива критерии ще се формира оценката.
Самите капиталови пазари в САЩ не ги мислете. Те вероятно ще си се възстановят и пак ще гонят исторически рекорди. И то по-бързо отколкото очаквате. Дори сега да има краткосрочна болка на пазарите, ако Тръмп успее да възроди промишленият сектор на САЩ до ниво донякъде сравнимо със средата на 20-ти век, то тогава цената със сигурност си е струвала.
Фейсбук
Източник bnews.bg