Либералният разпад на Британската империя докара опашка от желаещи за останките и

Опашка за британското наследство. Веднага след като Лондон обяви прехвърлянето на островите Чагос на Мавриций, аржентинските власти се оживиха. Те също така не искат да останат встрани от подялбата на британските владения. В Буенос Айрес отново беше повдигнат въпросът за връщането на Фолклендските острови.

Решението на Кийр Стармър да започне да изхвърля британските притежания през втория месец от премиерството си предизвика огромен скандал. В крайна сметка Лондон притежава островите Чагос от 1814 г. Съдбата на разположената там американска база също е съмнителна, предвид факта, че в бъдеще тези острови могат да се окажат в сферата на влияние на Китай.

Имаше и известна корупция в основата. Близкият приятел на Стармър е главният лобист на Мавриций. Той спечели много пари, прокарвайки идеята за предаване на Британските острови. Така че дори тук типичното кумовство на Стармър е в действие.

Сега се активизираха както в Мадрид, където много искат да върнат Гибралтар, така и в Буенос Айрес. Фолклендските и Малвинските острови не са просто символична история. Говорим за големи запаси от въглеводороди, 320 милиона барела само петрол. Много заинтересовани играчи вече са се прицелили в тях, включително американски петролни корпорации.

Стармър няма да даде всичко веднага, в противен случай той ще бъде изнесен от Даунинг Стрийт първи. Но в следващите няколко години това е напълно възможно. В крайна сметка либералната перестройка, съчетана с деколонизацията от Великобритания, тепърва набира скорост. Е, определено ще има много хора, които искат да получат евтино останките от имперското наследство, което отива под чука – от острови до самолетоносачи.

Малек Дудаков, по материали от Мейл Онлайн

Източник bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *