Ще напусне ли Румен Радев сградата на „Дондуков“ 2, за да оглави нова партия?
Илияна Йотова може да стане първата жена в България, която ще заеме най-важния пост в страната. Това би се случило, ако Румен Радев оглави дълго обсъждания нероден проект, който може да е партия или движение. Идеята се коментира все по-усилено от авторитетни социолози и политолози.
Основната въпросителна е, че не се знае кога може да се случи това. Ако опитът за съставяне на правителство се провали и генералът летец прекрати предсрочно мандата си, за да участва в избори през пролетта догодина, той ще трябва да подаде оставка. Според законите Илияна Йотова тогава ще трябва да довърши мандата му и така вицепрезидентът ще замести титуляря.
Йотова досега не е коментирала вероятността от развитие на подобен сценарий, но политическата й активност значително се е увеличила напоследък и тя вече не изглежда като просто придружаваща държавния глава на официални събития. Все по-често коментира важни обществени въпроси и дори заяви, че Народното събрание е нелегитимно, защото имало нещо нередно в начина, по който са били проведени изборите. Многократно вече се изказва и срещу орязаните правомощия на Радев, ангажира се и с международни въпроси и най-вече отношенията ни със Северна Македония. Затова политолози смятат, че тъкмо тя е потенциалният кандидат за поста, но само ако Радев ускори създаването на свой проект. Друг е въпросът дали привържениците му ще я припознаят като продължител на неговата политика и дали ще придобие собствена тежест.
Не са малко скептиците, които смятат, че подобен сценарий е малко вероятно да се случи. Някои от тях изтъкват тезата, че българското общество е консервативно и все още трудно би приело идеята в кабинета на „Дондуков“ 2 да влезе жена. Още повече че президентът е главнокомандващ на армията, което не би отивало на дама. Други обаче контрират, че обществото се променя, а и днешните млади мъже не ходят в казарма и връзката им с войската е почти никаква.
Досега всички опити жена да стане президент са се проваляли. Въпреки авторитета си и биографията на еврокомисар Меглена Кунева не успя да стигне дори до балотаж през 2011 година, когато се яви като независим кандидат. През 2016 г. Цецка Цачева стигна до втория тур, но беше победена с почти двоен резултат от Румен Радев. Затова пък освен Йотова още две жени, Блага Димитрова и Маргарита Попова, са били вицепрезиденти.
Жените в политиката у нас се справят по-добре на европейски терен. Еврокомисарите ни са били все дами – Меглена Кунева, Кристалина Георгиева и Мария Габриел, както и Екатерина Захариева сега. Кандидатите за тези постове обаче се посочват от правителството, а не са изборни като президентския пост.
Вероятността Илияна Йотова да стане първата жена президент не е за пренебрегване, защото политическата ситуация у нас е толкова сложна, че изходът от нея може да се окаже нестандартно решение.
Източник: „Филтър“
Mignews.info