Онлайн изданието на британския „Дейли Мейл“ публикува свое разследване относно собственика на фирмата “Норд Глобъл” – Ринсън Хосе. Той е 39-годишен и се потвърждава, че е роден в Индия. Интересното в публикацията на „Дейли Мейл“ е, че той е изчезнал безследно в деня на взривовете.
Според работодателя му – IT компания в Норвегия, Хосе е заминал на планирана командировка, но от този момент нататък не е имало връзка с него. Работодателят се е свързал с вътрешното разузнаване на Норвегия в сряда вечерта и полицията в Осло е започнала разследване.
Единствените фактури, които фирмата е издавала, са били за услуги и това е посочено пред банкови институции като основания за преводи. За период от две години през фирмата са минали 1 600 000 евро, като това са парични потоци, които са идвали от Унгария към България и след това отново са се връщали по сметки в унгарски банки.
„Не са установили никакво наличие на стоки или производство на стоки, за които става въпрос, в България, като при това категорично няма такива. Единственото, което се е случило, са парични потоци, които са преминали по фактури. На фактурите пише, че са за услуги. Знаете, че в банките трябва да има основание за преводи, основанието за превод са услуги, не стоки, така че България няма общо с каквито е да е стоки, пък камо ли на въпросните пейджъри или уоки-токи“, каза служебният премиер Димитър Главчев.
Въпросът, който остава е как ДАНС и финансовото разузнаване са проспали пране на пари в такива особено огромни размери – над 3 милиона лева за такъв кратък период от 2 години.
В батериите на използвани от ливанската въоръжена групировка „Хизбула“ уоки-токита, които се взривиха тази седмица, е било добавено силно експлозивно съединение, известно като PETN, съобщи ливански представител на силите за сигурност, предаде Ройтерс.
Начинът, по който взривното вещество е било интегрирано в опаковката на батериите, прави изключително трудно откриването му, каза източникът.
Производството на пентаеритритол тетранитратът (PETN), който е получен за първи път през 1894 г. в Кьолн, Германия, започва през 1912 г., когато подобреният производствен метод бива патентован от германското правителство. PETN рядко се използва самостоятелно. Главната му употреба е в производството на детонатори и във олекотена форма за кумулативни заряди и детониращи кабели.
Източник bnews.bg