Задава ли се европейски санитарен кордон срещу Пеевски?

Партиите, членуващи в Алианса на либералите и демократите за Европа (ALDE), обмислят преразглеждане на членството на ДПС-Пеевски. Това става ясно от отговор на генералния секретар Дидрик де Шетцен на журналистическо запитване. Все още не е ясно кога ще стане това. Лидерът на групата на Обнови Европа в Европарламента Валери Хайер каза, че е планирана дискусия в политическата група, за да направят задълбочен анализ и да оценят ситуацията.

Де Шетцен и Хайер бяха потърсени за коментар на многобройните сигнали за купуване на гласове от партията на Пеевски ДПС-Ново начало на последните парламентарни избори, както и за отношението им към факта, че лидерът на партията е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, а от САЩ и за нарушаване на човешките права по закона “Магнитски”.

Отговорът на генералния секретар на ALDE Дидрик де Шетцен

Първо безпокойство

Коментарът на ALDE е първият по рода си от европейско политическо семейство след парламентарните избори в България, белязани от масово купуване на гласове и изборни измами с протоколите.

“Потвърждавам, че партията ALDE е обезпокоена от твърденията за измами с гласуването на последните избори и желае да види, че това е надлежно разследвано от властите незабавно, и ако наистина Конституционният съд бъде сезиран и счете резултата за нелегитимен, тогава трябва да се проведат нови избори” – пише де Шетцен.

Превземането на ДПС от Пеевски обаче е разглеждано като “вътрешен спор”, а не като по-мащабно подриване на правовия ред.

“Партия ALDE е наясно с вътрешния спор, който все още продължава в ДПС и е загрижена как това унищожава партията. Има естествено нарастваща загриженост от страна на нашите членове, което вероятно ще доведе до преразглеждане на статута им на членство.” – продължава де Шетцен.

Отговорът от Валери Хайер гласи, че Обнови Европа е получила за октомврийските избори “много информация от различни източници, на моменти противоречива”.

“За да осигурим задълбочено и точно разбиране на ситуацията и нейните последици, ние сме планирали дискусия в нашата група” – обещава Хайер, без да дава някакъв срок и без да коментира присъствието на Пеевски в санкционните списъци на САЩ и Великобритания.

Всъщност ALDE препотвърждава позицията си срещу Пеевски от юли месец, инициирана от партии от Германия, Австрия, Словения и Словакия, но все още няма яснота кога ще се стигне до реални действия за изключване на пеевското ДПС, което продължава да се кичи с марката на либералите и по-общо, с членството си в Обнови Европа.

Евродепутатите от ППДБ също не проявяват активност по въпроса. Радан Кънев се изживява като геополитически коментатор, а Никола Минчев и Евродепутатът Христо очевидно са погълнати от битови въпроси в Брюксел, вместо да разгръщат “санитарния кордон” на европейско равнище.

На другия полюс обаче ври и кипи. Евродепутатът Елена Йончева гръмогласно брани новия си корпулентен шеф от политическата изолация и я сравнява с фашизъм. Вероятно с подобен плам тя ще се хвърли на амбразурата и в комисията ЛИБЕ, за да защити санкционирания за корупция и нарушаване на човешки права Пеевски, който ѝ осигури още пет години брюкселска заплата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *