Екатерина Захариева – външният министър на ГЕРБ и Пеевски, който отвори широко портите на ЕС за Кремъл и Путин

Екатерина Захариева, избраната от България за председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, не отговори на въпросите на Euractiv за нейното минало, въпреки информациите, че е играла спорна роля в различни моменти в качеството си на министър в кабинета.

Откакто фон дер Лайен номинира Захариева за комисар по стартиращите фирми, изследванията и иновациите, медиите съобщиха за няколко „скелета в шкафа й“, което предполага, че българката може да бъде изправена пред тежко изслушване от евродепутатите.

Euractiv изпрати на Захариева списък с въпроси, някои от които вероятно ще бъдат зададени от евродепутатите по време на изслушването й следващия месец пред комисията ITRE на Европейския парламент. Но чакащият евродепутат не отговори в рамките на 24-часовия срок или преди публикуването на тази статия.

През 2018 г., когато Захариева беше министър на правосъдието в кабинета на Бойко Борисов, България беше разтърсена от голям корупционен скандал, свързан с предоставянето от нея на български паспорти на чужденци срещу 5000 евро подкуп.

Съобщава се, че ВМРО, коалиционна партия в кабинета на Борисов, е била в центъра на скандала, въпреки че все още няма произнесени присъди.

Euractiv помоли Захариева да даде своята версия за събитията, по-общо за близките си отношения с тази политическа сила.

Друг проблем за Захариева е, че през 2019 г. тя предложи за почетен консул на България в съседната страна Йордан (Орце) Камчев (Камчев), бизнесмен от Северна Македония с български паспорт.

Камчев е най-богатият човек в Северна Македония според Forbes и беше санкциониран от САЩ за корупция през 2023 г. В крайна сметка той не стана почетен консул, което би му осигурило дипломатически имунитет, тъй като името му бе замесено в други скандали.

Euractiv попита на какво основание Орце Камчев е предложен за почетен консул. По това време той контролира медиите, които водят активна кампания срещу България в полза на вече бившия лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Съобщава се също, че Камцев финансира партията ВМРО-ДПМНЕ, която сега е на власт и се твърди, че пречи на интеграцията на страната в ЕС в интерес на Русия.

Захариева беше попитана и дали членове на семейството са имали бизнес отношения с фирми, свързани с Камчев. През 2021 г. Петър Богоевски, политик от Северна Македония, каза, че Камцев е платил 8 милиона евро, за да получи защита от съдебно преследване с помощта на българските власти, схема, в която се споменава името на съпруга на Захариева.

Разследващият журналист Николай Стайков от неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ каза пред Euractiv, че според изтекли имейли от заместник-председателя на руския парламент Александър Бабаков, правителството на Захариева е помогнало на Русия да получи достъп до стратегическа инфраструктура. По време на управлението на Борисов България изгради спорния газопровод „Турски поток“ през своя територия единствено в интерес на Русия. Откакто реформаторското правителство на Кирил Петков отказа да плаща руския газ в рубли, България не получава руски газ, но продължава транзитните доставки за Сърбия, Унгария и Австрия.

(Красен Николов | Euractiv.bg)

Прикачването на Екатерина Захариева към познатия от поне шест години насам скандал с български паспорти срещу заплащане ще бъде трудна топка. Захариева, макар и номинално начело на двете министерства, през които мина този скандал – правосъдното и външното – не е водеща фигура в него. Паспортната схема се случваше предимно под крилото на ВМРО и с мълчаливото съгласие от страна на големия коалиционен партньор ГЕРБ.

Пред „Капитал“ кандидатката за еврокомисар отказа да говори по темата с аргумента, че не желае да „коментира фалшиви новини“.

Скандалът

Скандалът формално избухна през октомври 2018 г., когато бившият шеф на Държавната агенция за българите в чужбина беше арестуван. Тогава свързаният с ВМРО Петър Харалампиев беше задържан по обвинение, че е ръководил организирана престъпна група за документни престъпления и подкупи. Заедно със служители в ДАБЧ Харалампиев издавал фалшиви удостоверения за български произход, които са необходими за придобиване на българско гражданство.

Според действащия тогава Закон за българското гражданство, ако дадено лице от друга държава докаже своя български произход, то има право да получи натурализация. Становище се издава както от службите, така и от Държавната агенция за българите в чужбина. Ако ДАБЧ заключи, че кандидатствалият за паспорт не може да докаже по безспорен начин, че има български произход, документите не се разглеждат. С това България отказва да предостави гражданство на кандидатствалия.

Новата роля на агенцията (и опашките) идва през 2010 г., когато в закона стават промени, инициирани от първия кабинет „Борисов“ и специално от министъра за българите в чужбина Божидар Димитров (вече покойник). Тогава единственото пълномощие на ДАБЧ – да издава удостоверение за български произход, става задължително условие за кандидатстване за гражданство. ВМРО овладяха тази агенция и схемите за предоставяне на гражданство още в началото, като „Капитал“ още през 2014 г. разказа как цената на това стига няколко хиляди евро.

Скандалът с Държавната агенция за българите в чужбина предизвика редица проверки, при които беше доказана схема и с натурализацията. Една от проверките беше поръчана от бившия премиер Бойко Борисов, но макар че резултатът доказа осем проблемни случая, последици нямаше.

Междувременно прокуратурата твърдеше, че в основата на схемата е Петър Харалампиев, който в периода 2017-2018 г. е искал и получавал подкупи за издаване на удостоверения за български произход. По три обвинения отговаря и бившият главен секретар на агенцията – Красимир Томов. Освен за участие в престъпната група Томов е обвинен за търговия с влияние и изпиране на пари.

В момента делото се разглежда от Софийския градски съд. Междувременно Харалампиев и Томов, които са обвиняеми, бяха санкционирани от САЩ по глобалния акт „Магнитски“. Темата в България обаче отдавна е забравена.

Източник bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *