Доналд Тръмп свали импулсивно санкциите срещу джихадистите в Сирия напук на Нетаняху и Израел!

Американският президент Доналд Тръмп заяви днес, че ще нареди премахването на санкциите срещу Сирия по искане на саудитския престолонаследник, отбелязвайки голяма промяна в политиката на Белия дом непосредствено преди утрешната среща с ислямисткия президент на Сирия Ахмед ал-Шараа.

Според агенция Ройтерс, срещата между двамата ще се проведе в сряда сутринта в саудитското кралство и се очертава да бъде първия контакт между двамата лидери.

„Ще разпоредя прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им дам шанс за величие“, отбеляза Тръмп по време на речта си на инвестиционния форум в Рияд в началото на своята обиколка из страните от Персийския залив. „Време е Сирия да заблести! Премахваме всички санкции. Успех, Сирия, покажете ни нещо наистина специално“, обобщи той.

Президентът на САЩ обясни, че е стигнал до решението след разговори със саудитския владетел Мохамед бин Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, чиито правителства настояват за премахване на санкциите, което ще отвори широко пътя на хуманитарни организации, както и ще улесни чуждестранните инвестиции и търговията в страната, докато тя започва постепенно да се възстановява от опустошителната гражданска война, продължила повече от 14 години.

Изненадващият ход е факт въпреки дълбокото недоверие на Израел към управлението на новото сирийско правителство – опасения, първоначално споделяни и от някои американски служители. Служители на Тел Авив продължават да описват ал-Шараа като джихадист, въпреки че формално прекъсна връзките си с Ал-Кайда през 2016 г.

Тръмп посочи, че ще премахне всички санкции и призна, че те са изиграли важна роля, но сега е време страната да продължи напред. По думите му се предприемат стъпки за възстановяване на нормалните отношения с Дамаск, а държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се срещне с сирийския си колега тази седмица.

Сирийският външен министър Асад ал-Шибани заяви пред Ройтерс, че решението на Белия дом отбелязва повратен момент за сирийския народ в неговите усилия за възстановяване.

„Готови сме да изградим отношения със Съединените щати, основаващи се на взаимно уважение, доверие и общи интереси“, подчерта Шибани и изтъкна, че Тръмп може да постигне „историческо мирно споразумение и победа за американските интереси в Сирия“.

Ливанският президент Джоузеф Аун описа решението на Тръмп като „смело действие“, което представлява поредната стъпка на Сирия по пътя към възстановяване и стабилност.

Алекс Зерден, старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, каза, че изявлението на американския президент ще разплете „възела на Гордий“ от санкции, търговски ограничения и терористични обозначения, които превърнаха Сирия в една от най-изолираните страни в световен мащаб, редом до Иран, Северна Корея и Куба.

При управлението на Асад Сирия остана във война с Израел, поддържаше тесни връзки с Русия и Иран и напрегнати отношения със страните от западния свят. През декември 2024 г. израелската армия навлезе и окупира сирийските територии, разположени близо до Голанските възвишения, които се намират под израелски контрол от 1967 г. В същото време израелски самолети редовно нанасят въздушни удари в страната.

Междувременно сирийски служители сигнализираха готовност за разведряване и дори възможен мир и установяване на дипломатически отношения с Израел. Решението представлява значителен тласък за правителството на ал-Шараа, което се опитва да консолидира своята власт в столицата Дамаск. През март насилието отново излезе наяве, след като тайни клетки, лоялни на бившия режим, извършиха поредица от нападения срещу силите за сигурност в крайбрежните региони Тартус и Латакия, в отговор на което свързани с новата власт ислямистки бойци си отмъстиха, извършвайки показни убийства на стотици цивилни, представители на алауитското малцинство.

Ал-Шараа в продължение на дълги години беше ръководител на Фронта Ал-Нусра – сирийския клон на международната терористична мрежа Ал-Кайда. Преди това той се включи в редиците на Ал-Кайда в Ирак, за да се сражава с американската окупация, като прекарва пет години в затвор, контролиран от армията на САЩ. Белият дом беше обявил награда от 10 милиона щатски долара за залавянето му, която беше отменена през декември 2024 г.

По-голямата част от санкциите, наложени от Конгреса на САЩ – включително последният пакет от 2019 г. – включват клаузи, позволяващи на президента да ги преустанови, ако прецени, че това отговаря на интересите на националната сигурност на САЩ.

„Ако искаш Сирия да оцелее като държава и да не се разпадне отново в гражданска война, има смисъл санкциите да бъдат премахнати“, обобщи Розмари Келаник, директор на програмата за Близкия изток в института Defense Priorities.


Frontline Monitor

Източник bnews.bg