Борисов истински съжалява, че направил Денков премиер, но иска пак да управлява с ПП и ДБ, но пък иска да спаси общата си капия с Пеевски – Сарафов, което ще минира всякакво сътрудничество с Кирил Петков, Денков и ДБ. Така звучи новината днес от лагера на Борисов.
“Истински съжалих, че този човек съм го правил премиер. Защото влиянието на ГЕРБ и ЕНП в Европа е в пъти по-голямо от неговото. Когато беше решаващото време за Шенген, неговият финансов министър сложи допълнителни такси за Австрия и Унгария по Балкански поток. Само аз знам какви усилия ми костваше да убедя колегите Орбан и Нехамер, че това просто е трик. И ние след това го отменихме. Преговорите за Шенген ги водеха външният министър Мария Габриел и вътрешният Калин Стоянов. И ако не беше неговото перчене, заедно с румънците да нервират австрийците, които бяха пред избори, нямаше да има такива поражения. Чух неговата оценка, която потвърждава, че с ПП трудно може да се говори за каквото и да било, тъй като те не отчитат нищо, което ние сме направили заедно.“
Според думите на Бойко Борисов печелившата формула за управление е ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН.
„Това беше предложената от мен печеливша формула. Към днешна дата от изказването на г-н Денков аз не виждам такъв шанс.“
Борисов съобщи, че юридическия екип на ГЕРБ е внесъл искане за тълкуване в Конституционния съд. Едното питане е за правата на депутатите, а другото – дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд.
Въпросите в искането са: когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия; допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия в тази хипотеза да бъдат ограничавани; прилага ли се параграф 23 от Конституцията, от преходните и заключителни разпоредби, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към разпоредби от Конституцията, които са обявени за противоконституционни, каза пред журналисти Росен Желязков.
Параграф 23 казва, че до избирането на съответните съвети, които бяха обявени за противоконституционни като регламентация в Конституцията, ВСС продължава да изпълнява своите правомощия, без възможността да избира „тримата големи“, обясни депутатът.
Темата за компетенциите и изпълнението на конституционните правомощия на ВСС в пълнота е важна с оглед на конкретната политическа ситуация, посочи още Желязков. Но поясни, че не искат КС да решава политически ребуси, а да се попълни конституционната практика по тълкуването и прилагането на основния закон в ситуацията, в която темата за мандатността и непрекъсваемостта на работата на конституционно определените органи вълнува обществото, когато предстоят важни решения. И тези решения не са свързани само и единствено с предстоящия избор на главен прокурор, а и със следващия избор на председател на Върховния административен съд, на Върховния касационен съд, с работата на регулаторни и контролни органи, чийто мандат на членовете им е изтекъл. Желязков напомни, че мандатът на членовете на ВСС от парламентарната квота е изтекъл през 2022 г.
Невъзможността да се формира мнозинство, по думите му, поставя възможности за всякакви политически интерпретации, които имат рефлексии в законодателството и е опасно да се движим по ръба на Конституцията. Затова искаме КС да се произнесе не по конкретен казус, а по принцип по прилагането на конституционни разпоредби. КС има ясна позиция по две конституционни решения, свързани с мандатност и непрекъсваемост, ние добавяме въпроса дали е възможно със закон да бъдат ограничени правомощията на орган, когато мандатът на неговите членове е изтекъл, обясни Росен Желязков.
Източник bnews.bg