Брюксел загуби изборите в Полша от десен консерватор и тръмпист!

Карол Навроцки, десен евроскептик,националист, подкрепян от опозиционната партия „Право и справедливост“ (ПиС), спечели президентските избори в Полша.

Тръмпист президент на Полша – силно десен националист и то след победа над проевропейски левичар – кмет на Варшава. Мобилизираният вот се оказа консервативният за втория тур на изборите за президент на една от най-големите европейско държави.

Кандидатът на опозиционната партия „Право и справедливост“ Навроцки спечели президентските избори в Полша, след като бяха обработени 100% от бюлетините, съобщава TVP Info, позовавайки се на избирателната комисия. Той получава 50,89% от гласовете. Опонентът му Тшасковски 49,11%.

Карол Навроцки – националистически настроен историк победи на балотажа в неделя, 1 юни, срещу проевропейския кмет на Варшава Рафал Тшасковски.
Ръководил е Музея на 2СВ (2017–2021), а от 2021 г. оглавява Института за национална памет (IPN), разследващ нацистки и комунистически престъпления.
Макар да уверява, че ще продължи подкрепата за съседна Украйна срещу руската агресия, Навроцки остро критикува предоставянето на социални помощи на украинските бежанци.
През май Навроцки упрекна Украйна, че „не е проявила благодарност за всичко, което Полша е направила“ и нарече президента Володимир Зеленски „нагъл“.

Той е твърд противник на членството на Украйна в НАТО.

Навроцки е открит почитател на Доналд Тръмп и казва, че Полша трябва да играе водеща роля във формирането на отношенията между Европа и САЩ. През месец май се срещна с Тръмп в Белия дом.
Американският министър на вътрешната сигурност Кристи Ноем също подкрепи Навроцки по време на конференция на консерватори във Варшава, заявявайки: „Той трябва да бъде следващият президент.“
Euronews описва политическата позиция на Навроцки като „патриотична, прохристиянска, пронатовска и благосклонна към президента Доналд Тръмп“.

„Социалните помощи ще бъдат преди всичко за поляци“, заяви той в предизборно видео през април. „Поляците трябва да имат приоритет в опашките пред лекарски кабинети и клиники.“

„Никога не съм казвал добра дума за нацизма“, подчертава Карол Навроцки.

Навроцки е роден на 3 март 1983 г. в Гданск, говори английски, продължава да тренира бокс, преди е играл и футбол, и заявява, че Полша се нуждае от „силен президент за трудни времена“.

Има две деца и доведен син от съпругата си Марта.

Предупредена от войната в Украйна и историческата си обвързаност с Русия, Полша предприема мащабни мерки за укрепване на отбранителния си капацитет. Според вестник Frankfurter Rundschau, страната се стреми да възпре режима на Владимир Путин чрез засилено военно присъствие и сериозни инвестиции, предава БТА.

С население от 38,5 милиона, Полша вече има по-голяма армия от Германия, а до края на 2025 г. планира да увеличи числеността ѝ до 230 000 души. За сравнение, германският Бундесвер разполага с около 182 000 войници.

Полша отпуска рекордните 4,7% от БВП за отбрана – най-високият дял в НАТО. Бюджетът ѝ за 2025 г. възлиза на 43,8 млрд. евро. Правителството планира закупуване на танкове Abrams и K2, хеликоптери „Апачи“, самолети F-35 и F-16, гаубици, ракети и нови подводници. Част от техниката ще се произвежда по лиценз в страната.
Зачочва задължителна училищна програма „Образование с армията“ с нови елементи на гражданска защита още от септември.

Това е повратна точка в политиката на Полша, включително в подхода ѝ към полско-украинските отношения. Навроцки, известен с това, че възприема „тръмпиански“ стил на политика, беше критикуван, че повтаря проруски наративи и тези заради противопоставянето си на членството на Украйна в НАТО. Всъщност е точно обратното – полските консерватори и националисти се характеризират със силната си русофобия.

Според Националната избирателна комисия на Полша Навроцки е събрал 50,89% от гласовете на втория тур на изборите на 1 юни, побеждавайки с малко либералния си съперник, кмета на Варшава Рафал Тшасковски.

Полша има парламентарна система, при която властта на президента е до голяма степен церемониална,но полският президент може да налага вето на закони, предложени от парламента и поради това изборите се следиха с особен интерес в Украйна, Русия, САЩ,както и в целия ЕС.

Стъжни се животът на Туск.

Президентът играе особено ключова роля във външните работи и е главнокомандващ на въоръжените сили.

Източник bnews.bg