АДФИ спипа нова схема: Шофьори на фадрома въртят… обществени поръчки

Доклад на Агенция “Държавна финансова инспекция”(АДФИ) потвърди нарушенията при организиране на обществени поръчки, които бяха констатирани по-рано от независим финансов одит в сметопочистващата фирма със 100 процента общинско участие “Синева” – Силистра.

Докладът е публикуван на 7 август.

Проверката е била извършена за 18 дни в периода 17 юни – 10 юли, като предметът е бил сключени два договора за обществени поръчки от управителя на “Синева” през 2022 г.-2023 г.

Става дума за закупуване на челни товарачи за почистване от фирмата “Евроконстракшън” ЕАД, описани и в независимия одит, за който регионалното издание „Местен репортер“ писа.

За проверявания период не са били определени от тогавашния управител Бойко Крумов длъжностни лица за организиране на обществените поръчки, са установили проверяващите.

Обществените поръчки са били разглеждани и одобрявани от три лица на длъжност шофьори.

Ето и конкретния случай: През 2023 г. дружеството обявило обществена поръчка за доставка на нова, неупотребявана сметосъбираща и сметоизвозваща техника на стойност 160 хил. лв.

Съставът на комисията, провела обществената поръчка, се състоял от три лица, заемащи длъжността шофьор в дружеството, пише в доклада. От тях се изисквало да разгледат подадените оферти чрез електронната платформа ЦАИС и да проведат преговори с допуснатия участник.

Протоколът от обществената поръчка, публикуван в профила на дружеството, показва че председателят на комисията е бил шофьор на техника за товаро-разтоварни дейности, а членове са били шофьор на камион за отпадъци и шофьор на фадрома.

Така образуваната комисия е имала за задача да установи дали постъпилите оферти съответстват на документацията на възложителя и на изискванията на Закона за обществените поръчки и Правилника за прилагането му – критерий за подбор, основание за изключване, основания свързани с несъстоятелност, конфликт на интереси и професионални нарушения.

Това е материя, която изисква не толкова технически, а най-вече правни познания на Закона за обществените поръчки и Правилника за прилагане на закона за обществените поръчки.

В доклада си държавните финансови инспектори констатират, че в общинската фирма не са били приети вътрешни правила за управление цикъла на обществените поръчки, не са били утвърдени и графици за провеждане на обществените поръчки.

Заради наличие на данни за извършени престъпления, докладът на инспекцията е изпратен на прокуратурата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *